Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Menemen Aliağa Çandarlı Otolu İhalesi Sonuçlandı

Menemen Aliağa Çandarlı Otolu İhalesi Sonuçlandı

17 Şubat 2017 Cuma, 14:35:54
Menemen Aliağa Çandarlı Otolu İhalesi Sonuçlandı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Menemen Aliağa Çandırlı Otoyolu ihalesinin sonuçlandığını söyledi. İşte ihaleye kazanan firma…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Menemen Aliağa Çandırlı Otoyolu ihalesinin sonuçlandığını açıkladı.


Arslan, "Menemen-Aliağa-Çandarlı Otoyolu ihalesini yapmıştık. Gerek ülkemizden gerek yurt dışından 6 gruptan oluşan 13 firma teklif vermişti. Ülkemizden IC İçdaş ve Kalyon ile İtalya'dan Astaldi firmalarından oluşan 3'lü grup, 9 yıl 10 ay 11 günlük 3 yıllık yapım süresi dahil teklif etmişti. 6 grubun da teklifleri geçerli bulundu. En kısa süreyi veren IC, Astaldi ve Kalyon grubunu bugünden itibaren ihale kararını onaylayarak sözleşmeye davet ettik. Menemen'den Aliağa'ya ve oradan Çandarlı Limanına gidecek ve 18 Mart'ta temeli atacağımız Çanakkale Köprüsünün de koridor tamamlayıcısı olarak hem İzmir trafiği rahatlatacak hem de Ege'deki, batı Akdeniz'deki yük hareketini ülkemizin kuzeyine ve Avrupa'ya gönderebilecek önemli bir koridorun tamamlayıcısı olacak. Önümüzdeki ay temelini atacağız ve 3 yıl içerisinde bitirerek işletmeye koycağız. İzmir'in etraftaki coğrafyaya daha rahat erişimini proje ile sağlamış olacak. Bu projenin yatırım bedeli 1 milyar 437 milyon TL'lik bu ihaleyi yap işlet devret modeli işle gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin üzerinde oynanmak isteyenlere de 1915 Çanakkale Köprüsünden sonra bu da iyi bir cevaptır. Bu da olumsuz algı oluşturmak isteyenlere güzel cevap”dedi.

Körfez geçişi ile ilgili ÇED raporunun en geç Mart ayına kadar alınacağını belirten Arslan, “ÇED sürecine bağlı olarak da imar planlama çalışma süreçlerini de yürütüyoruz. Mart ayı içerisinde bu projemizi yap işlet devret modeli ile ihale süreçlerini gerçekleştirmiş olacağız. Bu proje aynı zamanda raylı sistemi de içeren İzmir'de ring halinde getirecek bir proje. Hem İzmirlinin hayatını kolaylaştıracak hem de taşımacılığı kolaylaştıracak. Çeşme Alaçatı Havalimanının da tüm süreçlerini tamamladık. Projeler onaylandı. Fizibilite çalışması biter bitmez bu ay içerisinde o da yap işlet devret modeli ile ihale edilecek. Nisan ayında Ege'ye yeni bir havalimanı kazandırmış olacağız" dedi.

Aliağa-Çandarlı-Bergama Demiryolu
Aliağa-Çandarlı-Bergama Demiryolu bağlantısı hakkında da bilgi veren Bakan Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu projeyi aynı zamanda Çandarlı Limanına da bağlamış olacağız. Çandarlı-Bergama-Demiryolunu bağlamakla Bursa-İzmir arası demiryoluna da bağlamış olacak. İzmir'e gelen yük hareketini Çandarlı Limanına bağladığımız gibi Çandarlı Limanından Bandırma Limanına da bağlamış olacağız. İhale sürecini başlattık. 21 Mart'ta tekliflerini alıyoruz."

İZBAN seferleri 6 dakikaya iniyor
İZBAN projesinin başarılı bir uygulama olduğunu vurgulayan Bakan Arslan, İZBAN'ın Torbalı'dan Selçuk'a uzatılması ile ilgili inşaat ürecinin devam ettiğini ve 9 Eylül'de hattın diğer kısımının da tamamlanacağını söyledi. Bakan Arslan, Marmaray projesinden sürücüleriyle birlikte 10 setin de İZBAN'a devredileceğini ifade ederek, "Daha önemlisi İzmirlilerin yaşamını kolaylaştırmak içi 10 dakikada bir çalıştırdığımız seferleri sabah ve akşam saatlerinde 6 dakikaya düşürecek çalışmayı yapıyoruz. Yani sefer sayımız günlük 264 olacak. Marmaray projesinin 10 setini de sürücüleri ile devrediyoruz. Nisan ayı içerisinde tren aralığını 6 dakikaya düşüreceğiz, sefer sayısını da 264'e çıkarmış olacağız. İzmir'in kuzeyi ile güneyi arasındaki erişimi daha seri hale getirmiş olacak" diye konuştu.

Liman esnafına müjde
Kemalpaşa OSB ve lojistik köyünün de ikmal ihalesini yaptıklarını ve 2 yıl içinde tamamlamayı hedeflediklerini belirten Bakan Arslan, kurvaziyer gemilerinin Alsancak Limanına seferlerini iptal etmesi sonrası limandaki kiracıların yaşadıkları sıkıntıya da çözüm bulduklarını söyledi. Bakan Arslan, "İzmir Alsancak Limanı içerisinde yolcu salonu ile ilgili kiracılarımız var. Turizmdeki daralma kaynaklı sıkıntı yaşıyorlardı. 2016 içerisinde ücretleri yüzde 50 düşürmüştük. Onun da çözümü getirdik. İlave olarak yüzde 20-40 arası indirim yaparak ortalama yüzde 70 indirim yapmış olduk" ifadelerine yer verdi.

Adnan Menderes Havalimanı
Kuzey Ege Çandarlı Limanı ihale süreçlerinde de son aşamaya geldiklerini söyleyen Bakan Arslan, "Bölgemiz açısında yat limanları önemli. Yeni Foça yat limanı 2016 yılında ihale sürecini bitirdik. 2 yıl içerisinde bitirerek turizmimize kazandıracağız. Adnan Menderes Havalimanımız büyüyor. Hem pistlerde yenileme yapıldı hem de iki terminal yenilendi. İzmir'in iç hat terminali ülkenin en büyük iç hatlar terminali. İç hatlardan 25 milyon yolcu hizmet aldı. Hangarların yenilenmesi ilave apron yapılması ve dört yeni taks yolu yapılması ile ilgili ihaleyi sonuçlandırdık. Buzlanmaya karşı uçakları koruyan sistemi de kuruyoruz" bilgisini verdi.


VARLIĞIN SAHİBİ HAZİNEDİR
Alsancak Limanının varlık fonuna devredilmesi ile ilgili bir sorunun ardından varlık fonu hakkında bilgi veren Bakan Arslan, şunları söyledi: "Varlık fonunun özelleştirme olmadığı vurgulandı. Ben bir daha vurgulamış olayım. Bu varlıkların sahibi hazine. Şimdi sahibi varlık fonu olacak. Durum; atıl duran, bir fayda sağlamayan varlıkların fayda sağlanması ve fon marifetiyle bunlara gerekeli ödeneğin sağlanabilmesi adına devreye konulması. Varlık fonu üzerinden uygun şartlarda kredi bulunmasıdır".

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER