Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İhalesine 4 Teklif Geldi

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İhalesine 4 Teklif Geldi

15 Şubat 2017 Çarşamba, 16:01:45
3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İhalesine 4 Teklif Geldi
3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesine 4 firma teknik ve mali teklif verdi. O şirketler haberimizde…

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinin etüt, proje, mühendislik ve danışmanlık hizmetleri ihalesine 4 firma teknik ve mali teklif verdi.


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nde yapılan ihaleye 6 firma davet edilmişti. İhaleye, Tecnimont Civil Construction SPA, Italfer SPA-Sintagma Srl İş Ortaklığı, Arcadis-Prota Mühendislik Proje Danışmanlık Hizmetleri AŞ İş Ortaklığı ile Yüksel Proje Uluslararası AŞ teknik ve mali teklif verdi.


İdom ve Su-Yapı Mühendislik AŞ ise teşekkür mektubu sundu.İhale komisyonu teklif veren firmaların dosyalarını incelemek üzere çalışmalarına başladı.


GÜNDE 6,5 MİLYON İNSAN YARARLANACAK
İstanbul Boğazı'nın altından geçecek söz konusu tünelde, tek tüpte hem karayolu hem de demiryolu bulunacak. Tünelde, orta katta geliş ve gidiş olmak üzere demiryolu, üst ve alt katta da lastik tekerli araç geçişine uygun iki şeritli yol yer alacak.
Büyüklüğü ve kapsamıyla dünyada ilk olacak projenin birinci ayağı, Avrupa yakasında E-5 aksında İncirli'den başlayan ve İstanbul Boğazı'ndan geçerek Anadolu yakasında Söğütlüçeşme'ye kadar uzanan yüksek kapasiteli ve hızlı metro sisteminden, ikinci ayağı ise Avrupa yakasında TEM otoyolu aksında Hasdal kavşağından başlayan ve İstanbul Boğazı'ndan geçerek Anadolu yakasında Çamlık Kavşağı'na bağlanan 2x2 şeritli karayolu sisteminden oluşacak.
Tünel, TEM otoyolu, E-5 karayolu, Kuzey Marmara otoyolu ve 9 metro hattıyla entegre edilecek. Yap-İşlet-Devret modeliyle yapımına başlanmasının ardından 5 yıl içinde tamamlanması hedeflenen tünelin kullanıma geçmesiyle Avrupa yakasında İncirli'den, Anadolu yakasında Söğütlüçeşme'ye, 31 kilometre uzunluğunda 14 istasyondan oluşacak hızlı metroyla yaklaşık 40 dakikada ulaşılacak.
Avrupa yakasında Hasdal kavşağından Anadolu yakasında Çamlık kavşağına karayoluyla yaklaşık 14 dakikada geçilecek. Hattan günde 6,5 milyon yolcunun yararlanması bekleniyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER