Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Çanakkale Boğaz Köprüsü İhalesini Kazanan Belli Oldu

Çanakkale Boğaz Köprüsü İhalesini Kazanan Belli Oldu

11 Şubat 2017 Cumartesi, 21:13:07
 Çanakkale Boğaz Köprüsü İhalesini Kazanan Belli Oldu
1915 Çanakkale Köprüsü ihalesi sonuçlandı. İhale Türk-Kore ortaklığında verildi…

Çanakkale Boğaz Köprüsü ihalesi sonuçlandı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan 1915 Çanakkale Köprüsü ihalesini 16 yıl 2 yıl 12 günle en düşük süreyi veren Türk-Kore ortak girişim grubunun teklifi kazandığını söyledi.

Sekizi yabancı, yedisi Türk firması olmak üzere 15 firmanın oluşturduğu dört ortak girişim grubunun tekliflerini verdiklerini belirten Bakan Arslan, "Çok da iddialı teklifler çıktı ve aynı zamanda dünyanın çok önemli 13 finans kuruluşu ‘biz projenin finansmanı sağlayacağız, memnuniyetle’ diye iyi niyet mektuplarını verdiler. Bu, özellikle ülkemizin şu anki sürecinde; ekonomik olarak ülkemizi sıkıntıya sokmak isteyenlere bence çok güzel bir dersti. Bu memnuniyetimi özellikle ifade edeyim. Ülkenin ekonomisine, istikrarına, geleceğine güven olmazsa bu büyüklükteki projelere dünyanın bu kadar iddialı ülkesinin iddialı firmaları ve iddialı finans kuruluşları teklif vermezlerdi" diye konuştu.


Dört ortak girişimin teklif verdiklerini hatırlatan Bakan Arslan konuşmasını şöyle sürdürdü:"Tekliflerini 26 Ocak’ta açtık. O gün incelemelerde hepsinin yeterli olduğunu düşünerek süreye yönelik tekliflerini de deklere etmiştik. Teknik arkadaşlarımız bu projelerin yapılabilmesi adına bütün dosyaları, bütün teknik analizleri yaptılar ve incelemelerini bitirdiler. Dün dört grubunda dosyalarının yeterli olduğunu herhangi bir eksikliklerinin olmadığını tespit ettiler ve böylece de 16 yıl 2 ay 12 günle en düşük süreyi veren Türk- Kore ortak girişim grubunun teklifi ihaleyi kazanmış oldu. Ben dün akşam itibari ile ihaleyi onayladım ve sözleşmeye davet ediyoruz. Görevli şirket böylece sözleşmeyi imzaladıktan sonra da 18 Mart’ta inşallah temelini atacağız. Rabbim hayırlı ve uğurlu eylesin. Önemli bir proje ama bizim de memnuniyetiniz bu kadar önemli bir projenin yıllık yapım süresi dahil 16 yıl iki ay 12 günü ihale edilmiş olması ülkemizin geleceği açısından çok önemli. Ama daha da önemlisi; reel ekonomik dünyanın Türkiye’ye olan güveninin tescil edilmiş olmasıdır. Oyun oynayanların, spekülasyon yapanların, birilerinin kafasını karıştırmaya çalışanların değil gerçek oyuncuların bu kadar iddialı bir teklif vermiş olması ve bu teklifin dün akşam itibari ile sonuçlanmış olması önemli. Buradan, Kars’tan sadece Türkiye’ye değil dünyaya bir mesajdır. Türkiye büyük projeleri bugüne kadar başarıyla yaptı, bundan sonrada başarıyla yapmaya devam edecek. Bu konuda Türk insanı bize yani görev yüklediği hükumetine güvensin. Hiç şüphesi olmasın çünkü dünya güveniyor, dünya bizlerin yaptıklarını ve yapacaklarını güvendiği için 10 milyar TL’nin üzerinde bir bedeli olan projeye bu kadar iddialı teklif veriyor. ‘Evet ben Türkiye’nin, Cumhuriyetin 100'üncü yılında, 2023 yılında bitirmeyi hedeflediği dünyanın en büyük prestij projelerinden biri olan 2023 metre ayak içi köprüsüne teklif veriyorum, Türkiye güveniyorum’ dedi. Bunu buradan, Kars’tan herkese bir kez daha ifade etmiş olalım ve insanımız bize güvensin, biz onların hizmetinde olmaya devam edeceğiz."

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER