Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Aşiyan Finiküler Hattının Detayları Belli Oldu

Aşiyan Finiküler Hattının Detayları Belli Oldu

10 Şubat 2017 Cuma, 14:59:51
Aşiyan Finiküler Hattının Detayları Belli Oldu
2 Mart’ta ihaleye çıkmaya hazırlanan Aşiyan Finiküler hattının detayları da belli oldu. Detaylar haberimizde…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞRumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler hattı 2 Mart’ta ihaleye çıkıyor. İhaleye sayılı günler kala projenin detayları da belli oldu.


İBB tarafından yapılması planlanan Rumeli Hisarüstü Aşiyan Füniküler hattının Çed süreci başladı.

 850 metre uzunluğundaki hat 2 istasyondan oluşuyor. 85 milyon TL yatırımla hayata geçirilecek olan Aşiyan Füniküler hattı hâlihazırda işletmede olan Levent Rumeli Hisarüstü Metrosu Hisar Üstü İstasyonun yanında, Boğaziçi Üniversitesi ana giriş kapısı yanında Rumeli Hisar Üstü istasyonu ile başlayıp, Üniversitesi arazisi altından geçerek İstanbul Boğazı sahilinde Rumeli Hisarı’nın yanında bulunan Aşiyan Parkı’nda Aşiyan istasyonu ile son bulacak.

Rumeli Hisarüstü Aşiyan Füniküler hattının ilk istasyonu önemli bir öğrenci lokasyonu olan Rumeli Hisarüstü Mahallesi’nde Boğaziçi Üniversitesi Kampüsü yanı başında bulunuyor.

Sarıyer ilçesinin önemli merkezlerinden olan Hisarüstü Mahallesi’ne Levent-Rumeli Hisarüstü Metrosu ile gelen yolcuların, Füniküler hattı ile sahil bölgesine ulaşımı sağlanacak. Bu anlamda hattın toplu taşım ağına çok mühim bir katkı sağlayacağı öngörülüyor.GÜNDE 16 BİN 305 YOLCU TAŞIYACAK
Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı hayata geçtiği günden 2018 yılından itibaren günlük toplam 16 bin 305, yılda 5 milyon 217 bin yolcu talebine sahip olacak. Buna göre Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler hattının kısa sürede yatırım ve işletme maliyetlerini karşılaması bekleniyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER