Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Kabataş Mecidiyeköy Mahmutbey Metro Hattı 2018’de Açılıyor

Kabataş Mecidiyeköy Mahmutbey Metro Hattı 2018’de Açılıyor

09 Şubat 2017 Perşembe, 17:35:46
 Kabataş Mecidiyeköy Mahmutbey Metro Hattı 2018’de Açılıyor
Kabataş Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattında çalışmalar hızla sürüyor. 3,7 milyar TL’lik hattın 2018 sonunda hizmete açılması planlanıyor..

24,5 kilometre hat üzerinde 19 istasyondan oluşan Kabataş Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattında çalışmalar tam gaz devam ediyor. Mecidiyeköy’den Tekstilkent’e kadar kazı çalışmaları tamamlanan Kabataş Mahmutbey metro hattının 2018 sonunda hizmete girmesi planlanıyor.

3,7 milyar TL’lik Kabataş Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattı tamamlandığında diğer metro ve metrobüs hatları ile entegre olacak.

 
KABATAŞ-MAHMUTBEY METROSU ENTEGRASYON NOKTALARI
Kabataş İstasyonunda; Kabataş- Taksim Füniküleri Ve Eminönü -Kabataş Tramvayı ile
Mecidiyeköy İstasyonunda; Yenikapı-Hacıosman Metrosu ile
Karadeniz Mahallesinde; Topkapı- Sultançiftliği Hattı ile
Mahmutbey İstasyonunda; Bağcılar(Kirazlı)-Başakşehir Hattı ile Entegre Olacak.
300 Adet Sürücüsüz Araç. İlk Defa Bu Araçlarda Yolcu Kapılarında Lcd Aktif Güzergah Haritaları Olacak. Engelli Dostu Araçlar. Cep Telefonu Şarj Üniteleri Olacak.

Entegrasyonun Ardından Ulaşım Süreleri;
Beşiktaş-Mecidiyeköy 5,5 Dk
Mecidiyeköy -Alibeyköy 7,5 Dk
Çağlayan- Gaziosmanpaşa 13 Dk
Beşiktaş -Sarıyer Hacıosman 25,5 Dk
Mahmutbey-Mecidiyeköy 26 Dk
Beşiktaş -Mahmutbey 31,5 Dk
Mahmutbey-Yenikapı 39,5 Dk
Mahmutbey-Sarıyer Hacıosman 45 Dk
Mahmutbey-Üsküdar 48,5 Dk
Mahmutbey-Kadıköy 52 Dk
Mahmutbey-S. Gökçen  95,5 Dk


Kabataş - Mecidiyeköy- Mahmutbey Metrosu’nda tünel birleşme törenine katılan İBB Başkanı Kadir Topbaş, “
2018 yılının sonuna doğru açmayı düşündüğümüz 24,5 kilometrelik 19 istasyonlu Kabataş-Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu tamamlandığında, insanlar Mahmutbey’den Kabataş’a kadar hızlı ve konforlu bir şekilde 31,5 dakikada ulaşabilecek. Bugünkü törenle Mecidiyeköy’den Tekstilkent’e uzanan tünelleri birleştirerek kazı çalışmasını tamamlamış olduk. Toplam kazı çalışmasının ise yüzde 75,5’u tamamlandı. ”dedi.
 
13 YILDA İSTANBUL’A 98,5 MİLYAR LİRA YATIRIM…
İstanbul genelinde 360 tane kavşak yaptıklarını, belediye ölçeğinin çok üstünde bir yatırım olmasına rağmen metroların bile normal, tünel yolların ise çok basit hale geldiğini hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “İstanbul’un altında ve üstünde binlerce yatırımımız var. 2004’ten bu yana İstanbul’a yaptığımız yatırımlar toplamı 98,5 milyar lira. Maaş ödeyemeyen bir belediyeden bu noktaya geldik. Kabataş’taki hat Karaköy’e doğru giderek yürüme yoluyla Şişhane Metro İstasyonu ile birleşecek. Diğer taraftan da Sarıyer’den Beşiktaş’a, Anadolu Yakasında ise Üsküdar’dan sahilden Beykoz’a yapılacak metrolarımız proje aşamasında” diye konuştu.


ÜSKÜDAR ÇEKMEKÖY METROSU MAYIS’TA AÇILIYOR
İnşaatı devam eden Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu’nun Ümraniye’ye kadar olan kısmını Mayıs ayında, Çekmeköy’e kadar olan kısmı da Ağustos ayında açacaklarını müjdeleyen Kadir Topbaş, metro yatırımlarıyla ilgili şu bilgileri verdi; “Dudullu-Bostancı Metrosu’nun da inşaatı devam ediyor. Metrolar bir dolaşım sistemi gibi bütün İstanbul’u yerin altından saracak. İstanbul’un istediğiniz noktasına yeraltından hızlı ve konforlu olarak gidebileceksiniz. Biz 2019 yılında 400 kilometre metro yapacağımızı söylediğimizde, ‘Nasıl olacak?’ diyorlardı. Bakın Rabbim lütfetti, bin kilometreleri konuşuyoruz.”


“Unkapanı Köprüsü’nün denizin altına alınması projemiz müthiş bir proje. Yine çok önemli projelerimizden biri Kabataş-Üsküdar Yürüme Tüneli. Kabataş’ta bunun istasyon inşaatı başladı” ifadesini kullanan Başkan Topbaş, “Üsküdar’dan vatandaşlar isterse yürüyerek, isterse bisikletle, isterse yürüyen bantla ve isterse elektrikli arabalarla Kabataş’a geçebilecek. İstanbul’a büyük bir konfor ve güzellik geliyor. İstiyoruz ki İstanbul bütün dünya tarafından takdir edilen ve konuşulan bir şehir olsun. ‘Gidin, bakın, görün’ denilsin istiyoruz. Hedeflerimizi buna kilitledik. Ekibimiz çok iyi ve uyumlu çalışıyor. Yüklenici firmalar da bizim hassasiyetlerimizi öğrendiler ve uyumlu çalışıyorlar. Bakın şimdi Eyüp’ün bir mahallesindeyiz. Gidin vatandaşlarla röportaj yapın. Buraya metronun geleceğini hayal bile edemezlerdi. Artık müteahhitler konutları metroya 5 dakika mesafede diye satıyor. İstanbul artık bin kilometre metro hedefi olan modern bir kent. Hür gün 15 milyon insan yeraltında hareket halinde olabilecek. İstanbul’u dünyanın en uzun raylı sistemine sahip bir kent haline getireceğiz. İstanbul’a da bu yakışır” şeklinde konuştu.


Raylı Sistemler
2004 Yılında Tramvaylar Dahil Raylı Sistem Uzunluğu 45,1 Km 11 İlçede 532 Bin Yolcu
Bugün İtibariyle 149,95 Km Raylı Sistem. 23 İlçede 2,3 Milyon Yolcu
2019 Yılında 489 Km Raylı Sistem
2019 Yılı Sonrası 1000 Km'lik Raylı Sistem


Yapımı Devam Eden Hatlar
151,6 Km Raylı Sistem Devam Ediyor. İbb: 71,7 Km
Üsküdar Ümraniye Çekmeköy Sancaktepe Metrosu  : 20 Km Kabataş- M. Köy- Mahmutbey    : 24,5 Km
Ataköy-Basın Eks-İkitelli: 13 Km
Dudullu Bostancı : 14,2 Km
Ulaştırma Bakanlığı:  79,9 Km
Marmaray   : 63,5 Km
Bakırköy İdo- Kirazlı: 9 Km
Sabiha Gökçen- Pendik  :7,4 Km
Türkiye'nin İlk Havarayı Sefaköy Başakşehir Havray Hattı İhalesi Yapıldı. 15 Km Uzunluğunda Ve 17 İstasyondan Oluşuyor.
Entegrasyonlar
Kirazlı - Halkalı Metro Hattı İle Halkalı Merkez İstasyonu’nda
Otogar - Bağcılar - Başakşehir Metro Hattı İle Başakşehir Konutları Metro İstasyonu’ndan Diğer Hatlara Entegre olacak.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER