Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Dekovil Hattı Havadan Görüntülendi

Dekovil Hattı Havadan Görüntülendi

08 Şubat 2017 Çarşamba, 15:10:51
 Dekovil Hattı Havadan Görüntülendi
Haliç’i Kemerburgaz’a raylarla bağlayacak olan dekovil hattı havadan görüntülendi. Görüntüler haberimizde…

Tarihi Dekovil hattı yeniden canlanıyor. Haliç’i Kemerburgaz’a bağlayacak olan hatta çalışmalar başladı. Hat havadan görüntülendi. VİDEO İÇİN TIKLAYINIZ

Kağıthane Cendere Caddesi boyunca ilerleyip Kemerburgaza ulaşacak olan Dekovil hattı bu güzergahta yerleşim yerleri arasından ilerleyerek Belgrat Ormanları içinden geçecek.


Projenin bu bölümünde durak olarak belirtilen Ayvat Bendi ve çevresi göz alabildiğince sık ormanlık alan. Projenin bu bakir bölgeyi nasıl etkiyeceği inşaat çalışmaları başladığında belli olacak.


100 YIL ÖNCE KÖMÜR TAŞIYORDU
Yaklaşık 100 yıl önce Haliç kıyısındaki Silahtarağa'daki elektrik santraline kömür taşımak için kurulan dekovil hattının yeniden yapılmasıyla ilgili ihale 1 Şubat tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilmişti. 9 firmanın katıldığı ihalede en düşük fiyat 321 milyon TL, en yüksek ise 529 milyon TL teklif verilmişti.


100 yıl önce kömür taşımak için kurulan hat günümüzde toplu taşımaya hizmet edecek. 22 ayda tamamlanması planlanan 25 kilometrelik hat, turistik gezilere de eşlik edecek.

Tartışmalara neden olan dekovil hattı, Haliç kıyısında başladıktan sonra Cendere yolunu takip ederek Kemerburgaz'a doğru devam edecek. Hat bu aşamada Sadabat Parkı'nın mesire alanından geçerek Türk Telekom Arena Stadyumu'nun arkasından tarihi su kemerlerine ulaşacak.


BELGRAT ORMANI'NDAN GEÇİYOR
Haliç Kemerburgaz Dekovil hattı, Kemerburgaz'daki tarihi su kemerinin yakınından geçerek Belgrat ormanından geçiyor. Projede durak ismi olarak belirtilen Ayvat bendi bölgesi ise tamamen ormanlık bir alan. Havadan bakıldığında Ayvat Bendi ve çevresi sık ormanlık alan olarak dikkat çekiyor. Halen göl çevresinde yürüyüş yapmak isteyenler için açılmış bir patika yol bulunuyor. Bu bölgenin ortasından geçirilecek bir tren hattının bölgeyi nasıl değiştireceği ancak çalışmalar başladığında belli olacak. DHA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER