Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Sabiha Gökçen Kurtköy Metro Hattı Başlıyor

Sabiha Gökçen Kurtköy Metro Hattı Başlıyor

01 Şubat 2017 Çarşamba, 13:52:24
Sabiha Gökçen Kurtköy Metro Hattı Başlıyor
Sabiha Gökçen Kurtköy metro hattının Çed süreci başladı. 6 kilometre uzunluğundaki hattın 2020’de tamamlanması planlanıyor….

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ


Sabiha Gökçen Kurtköy metro hattının Çed süreci başladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem Projeler Müdürlüğü tarafından 760 milyon TL yatırımla hayata geçirilecek olan Sabiha Gökçen Kurtköy metro hattı 6 kilometre uzunluğa sahip.

SABİHA GÖKÇEN KURTKÖY METRO HATTI GÜZERGAHI
6 kilometre uzunluğundaki Sabiha Gökçen Kurtköy metro hattı güzergahı şöyle olacak;
1.    Teknopark
2.    Yenişehir
3.    Kurtköy

SABİHA GÖKÇEN KURTKÖY METRO HATTI NE ZAMAN AÇILACAK?
Sabiha Gökçen Kurtköy metro hattının inşaatına 2018 başında başlanıp 2020 yılının ortasında ise tamamlanması planlanıyor.


Kadıköy Kartal metro hattını, devamında işletmeye açılmak üzere Kartal Kaynarca metro hattını ve devamında yapımı devan eden Kaynarca Sabiha Gökçen hattını Kurtköy yönüme uzatmak amacıyla tasarlanan Sabiha Gökçen Havalimanı Kurtköy metro hattı, yapım ihalesi projeleri tamamlanmış olan Kaynarca-Tuzla hattı ile Pendik Merkez Kaynarca Merkez hattı, Kaynarca Merkez istasyonu bölgesinde Kaynarca-Sabiha Gökçen hattına, dolayısıyla proje konusu Sabiha Gökçen-Kurtköy hattına entegre olacak.


Sabiha Gökçen Kurtköy metro hattı son istasyon olacak olan Sabiha Gökçen istasyonunda Çekmeköy Sancaktepe Sultanbeyli Kurtköy metro hattı ile de entegre olacak.


Buradaki entegrasyon fiziksel bir entegrasyon olmayıp, Sabiha Gökçen-Kurtköy hattı “Kurtköy İstasyonu” ile Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli-Kurtköy hattı “Kurtköy Hızlı Tren İstasyonu” arasında yolcu aktarımı ile gerçekleştirilecek.
Yan yana teşkil edilecek söz konusu bu iki istasyonun yanında ayrıca yapımı planlanan YHT hattı istasyonu yer alacak, böylece bu bölge bir aktarma merkezi haline gelecek. YHT hattı Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden 3. Havalimanı‟na ulaşacağı için söz konusu Kurtköy aktarma merkezinin önemi ilerleyen yıllarda daha da artmış olacak.


Ayrıca, Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli-Kurtköy hattının, yapımı devam etmekte olan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy hattının devamı olduğu düşünüldüğünde, tüm bu hatlar Üsküdar istasyonu ile Marmaray raylı sistem hattına, Altunizade istasyonu ile de Metrobüs hattına entegre olmuş olacak.


Sabiha Gökçen-Kurtköy hattının tamamlanmasından sonra yine aynı süreçte tamamlanacak olan Kaynarca-Tuzla, Pendik Merkez-Kayarca Merkez, Kaynarca-Sabiha Gökçen ve Çekmeköy-Kurtköy hatları ile Kadıköy-Tuzla hattı Üsküdar- Ümraniye-Sultanbeyli-Kurtköy hattına ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden 3. Havalimanı ile bağlantısı olacak olan YHT hattına bağlanmış olacak. Böylelikle söz konusu hatlar vasıtası ile Marmaray hattı, Kadıköy-Kartal-Kaynarca-Tuzla hattı, Üsküdar- Ümraniye-Çekmeköy-Sultanbeyli-Kurtköy hattı ve YHT hattı birbiri ile bağlanmış olup, büyük ölçekte tren hatları, havalimanları, deniz ulaşım hatları ve diğer raylı sistem hatlarının birbiri ile entegrasyonu sağlanacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER