Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Dolmabahçe Levazım Baltalimanı Ayazağa Tüneli Güzergahı

Dolmabahçe Levazım Baltalimanı Ayazağa Tüneli Güzergahı

27 Ocak 2017 Cuma, 15:55:43
 Dolmabahçe Levazım Baltalimanı Ayazağa Tüneli Güzergahı
Dolmabahçe Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tüneli’nin Maçka’da yapımına başlandı. Tünel, 3. Köprü'ye (Yavuz Sultan Selim Köprüsü) ve Karadeniz'de sahilinde bulunan Kumköy koyuna kadar uzanıyor. İşte Dolmabahçe Levazım Baltalimanı Ayazağa Tüneli güzergahı….

"Dolmabahçe-Levazım-Baltalimanı-Ayazağa Tünelleri" projesinin Maçka’da yapımına başladı. Beşiktaş’tan başlayıp Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne kadar uzanan tünel, Mayıs 2016 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde CHP'li üyelerin itirazları ile oyçokluğu ile kabul edilmişti.


Etüt çalışmaları devam eden projeye göre Beşiktaş'tan Sarıyer'e kadar aralıklı olarak yerüstünden de ilerleyen tünel hattı, Maden bölgesinden yeniden yer altına girerek Zekeriyaköy'ün altından geçiyor ve 3. Köprü'yle birleşerek yer üstüne çıkıyor. Hatta Karadeniz sahilinde yer alan Kumköy koyuna da çıkış veriliyor.


Projenin ilk ayağını Maçka oluşturuyor. Maçka Parkı'nın stadyuma bakan giriş kapısı çalışmaların başlaması için çitlerle kapatıldı. Projeye göre bu noktada yer altına giren yol, Bayıldım Caddesi'nin hizasınca ilerleyerek, Balmumcu'ya uzanacak. Yaklaşık 7,5 kilometre uzunluğunda olacak bu tünelden 15 Temmuz Şehitleri köprüsüne çıkış verilecek. İBB'de duyurulan ve 6 Şubat'ta askıdan inecek imar planına göre Maçka Parkı'nın içinde herhangi bir inşaat faaliyeti yürütülüp yürütülmeyeceği belirtilmiyor. Öte yandan bu tünelin, Taksim Meydanı'nda yer altındaki tünellerle birleştirilmesi öngörülüyor.


BEŞİKTAŞ’TAN SARIYER’E KESİNTİSİZ ULAŞIM


Levazım'dan başlayacak bir diğer tünel ise Cendere yolu Ayazağa'dan Baltalimanı'na oradan da Çayırbaşı'na kadar uzanacak. Böylece Beşiktaş'tan Sarıyer'e zaman zaman yer üstünden olmak üzere kesintisiz ulaşım sağlanacak.


Projeyi değerlendiren TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Ayşe Yıkıcı, "Bu karayolu yatırımı olan projenin imar planları Büyükşehir Belediyesi'nde askıda ve 6 Şubat'ta askıdan inecek. Buradaki önemli nokta tünellerin batış-çıkış noktalarıdır" dedi. Bu noktalara dikkat çeken Yıkıcı, "Projenin Dolmabahçe çıkışı Maçka Parkı; Levazım çıkışı Ortaköy vadisi olarak görülmektedir. Oradan Harp Akademileri'ne çıkan bölgeye uzanıyor. Ayazağa için ise Maslak 1453 diye askeri alan üzerine çökmüş rant projesinin kıyısından Fatih Ormanı ile Maslakta yoğun olarak rastlayacağınız askeri alanların olduğu bölgenden çıkacağı görülmektedir" örneklerini verdi.Projenin karayolu projesi olduğunun altını çizen Yıkıcı "Bu çıkış noktalarından da anlaşılacağı üzere parkalar, ormanlar, askeri alanlar kısacası kamu arazileri yine bir karayolu projesine kurban ediliyor. Ayrıca bu iktidar karayolu yatırımlarının ulaşım sorunlarına çözüm olmayacağını ne zaman anlayacak? 3. Köprü rant projesinin kullanım oranlarına bakın. Dönün İstanbul'un trafik yoğunluğunun hangi hatlarda olduğuna bakın. Çözüm olmuş mu? Bu yaklaşımlarla yapılan projelerin çözüm olmadığı açıktır" dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 03 Mayıs 2017 Çarşamba, 19:42 İSTANBULDA FERT BAŞINA DÜŞEN YEŞİL ALAN KAÇ METREKAREDİR . CEVAPLA
Misafir - 03 Mayıs 2017 Çarşamba, 19:33 ORTAKÖY DERESİ zemin olarak depreme açık. Tarfik rahatlatılmaya çalışıldıkça daha fazlakaos oluyor İstanbulda. Levazım da Villlaların altından gidiyor yol. Siz evinizin altından tol gitmesini istermisiniz.İstanbuldaprojeler üzerinde çok düşünülmüyor. Metrobüsün trafiği rahatlatmadığı gibi. CEVAPLA
DİĞER HABERLER