Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Havalimanları Raylı Sistemle Merkeze Bağlanıyor

Havalimanları Raylı Sistemle Merkeze Bağlanıyor

26 Ocak 2017 Perşembe, 17:25:16
 Havalimanları Raylı Sistemle Merkeze Bağlanıyor
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, havalimanlarının raylı sistemle şehir merkezine bağlanacağını söyledi…

Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanları ile İstanbul Yeni Havalimanı'nın raylı sistemle şehir merkezlerine bağlanması için çalışmaların başladığını belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2017’nin ilk yarısında ihaleye yapacaklarını söyledi.

AA muhabirine açıklamada bulunan Arslan, ulaştırmada entegrasyonunun çok önemli olduğuna dikkat çekerek, ana koridorları birbirine bağladıklarını ifade etti.


İSTANBUL YENİ HAVALİMANI

İstanbul yeni havalimanının raylı sistemle şehir merkezine bağlanmış olması gerektiğine işaret eden Arslan, Gayrettepe'den yeni havalimanına kadar olan 34 kilometrelik raylı sistemin ihalesinin sonuçlanmasının ardından yer tesliminin yapıldığını ve çalışmaların başladığını anlattı.Yeni havalimanını, Halkalı'dan da raylı sistemle ana omurgaya bağlayacaklarını dile getiren Arslan, "Bunları ayrıca şehir içindeki diğer raylı sistemlerle de entegre edeceğiz ki insanlar havalimanından çıktığı zaman sadece istasyonda aktarma yaparak istediklere yere gidebilsinler." dedi.


Arslan, "Yatırımcı da herhangi bir yere yatırım yaptığı zaman, 'ulaştırma türleri birbirine entegre mi, erişim kolay mı, yatırım yaptığımda oraya kolay gidebilir miyim, ürettiğim ürünü, başka pazarlara gönderebilir miyim?' diye bakıyor. Bu nedenle ulaştırma türlerinin birbiriyle entegrasyonu çok önemli. Bu pencereden bakarak, projeleri yapmaya çalışıyoruz." dedi.

SABİHA GÖKÇEN KADIKÖY KARTAL HATTINI BAĞLANACAK
Sabiha Gökçen Havalimanı’nı raylı sistemle Kadıköy Kartal metro hattına bağlayacaklarını ifade eden Arslan, bu kapsamda çalışmaların devam ettiğini açıkladı.


Bakan Arslan, “Ankara'da Keçiören metrosunu hizmete sunduk. Bu hattın, yaklaşık 27 kilometre olan Esenboğa Havalimanı'na bağlanmasına ilişkin ihalesi, bu yılın ilk yarısında yapılacak. Böylece hem Esenboğa'yı hem de Yıldırım Beyazıt Üniversitesini Ankara'daki merkezi raylı sistem ağına bağlamış olacağız. Bu hattı daha sonra Çubuk'a kadar uzatacağız. Bu hatla ilgili etüt çalışmalarına başladık. Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı'ndan Kızılay'a bağlanmasıyla ilgili bugünlerde ihale sürecini başlatıyoruz. İnşallah 2 yıl içinde de diğer raylı sistemlerle entegre olacak şekilde uzatmış olacağız” şeklinde konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER