Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Dudullu Bostancı Metro Hattında İlk Kazma Vuruldu

Dudullu Bostancı Metro Hattında İlk Kazma Vuruldu

23 Ocak 2017 Pazartesi, 15:22:41
 Dudullu Bostancı Metro Hattında İlk Kazma Vuruldu
Dudullu Bostancı metro hattında ilk tünel açma çalışmaları başladı. Hat tamamlandığında 1 saatte 90 bin yolcuya hizmet verecek…

İstanbul metro projelerinin en önemli halkalarından biri olan Dudullu Bostancı metro hattında ilk kazma vuruldu.

2 milyar 250 milyon TL yatırımla hayata geçirilecek olan hattın inşaatında ilk tünel açma çalışması İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın katılımı ile başladı.

Tamamlandığında saatte 90 bin yolcuya hizmet verecek olan Dudullu Bostancı metro hattı 14,4 kilemetre uzunluğa sahip. 13 istasyondan oluşan Bostancı Dudullu metro güzergahı ise şöyle olacak;
1.    Bostancı
2.    Emin Ali Paşa
3.    Ayşe Kadın
4.    Kozyatağı
5.    Küçükbakkalköy
6.    İçerenköy
7.    Kayışdağı
8.    Türk-iş blokları
9.    İmes
10.    Modoko
11.    Dudullu
12.    Yukarı Dudullu
13.    Depo

Anadolu Yakası’nda önemli bir bağlantı noktası olacak olan Dudullu Bostancı metro hattının Dudullu istasyonunda M5 Üsküdar-Çekmeköy (Yapımı devam ediyor) hattı, Kozyatağı İstasyonunda ise M4 Kadıköy-Kartal-Tavşantepe hattı ile entegrasyon sağlayacak. Bostancı İstasyonunda Marmaray ve Deniz ulaşım akslarıyla bağlantı sağlarken ihale aşmasında olan Ümraniye-Ataşehir-Göztepe hattıyla da bağlantılı olacak.

Hat hizmete girdiğinde;
-Modoko'dan Eminönü'ne 28 dakikada
-İçerenköy'den Taksim'e 35 dakikada
-Kayışdağı'ndan Kadıköy'e 19 dakikada
-Parseller Mahallesi'nden Bostancı'ya da 21 dakikada kesintisiz ulaşım sağlanabilecek.

 

DUDULLU BOSTANCI METRO HATTI NE ZAMAN AÇILACAK?
Dudullu Bostancı metro hattı ne zaman açılacak merak konusu. Hattın 2019 yılında hizmete açılması planlanıyor.


DUDULLU BOSTANCI ARASI 22 DAKİKAYA İNECEK
Dudullu ile Bostancı arasında 13 istasyonda hizmet vermesi planlanan 14.2 km'lik metro hattı ile tek yönde saatte 43 bin 200 yolcu taşınacak. Dudullu-Bostancı Metro hattı 90 saniyede bir sefer yapacak ve hattın yolculuk süresi 22 dakika olacak. Üsküdar-Çekmeköy hattında olduğu gibi sürücüsüz metro hizmet verecek.

Törende konuşan İBB Başkanı Kadir Topbaş, hattın çevreisnde otoparkların olacağını söyledi.

Topbaş, " 3 metro hattı ile entegre olacak. Yer üstüne çıkmadan yer altından insanların hareketini sağlayacak. Bu hattı yaparken özellikle aktarma ve transfer merkezleri olsun istedik. Yani insan aracıyla gelsin. Aracını park edip metro ile gitsin. Bu istasyonların çevresinde 2 bin 870 araçlık otopark programlandı. Bunlardan bir tanesi hal binamızın bulunduğu Ataşehir'deki yer. Çok büyük ve değer milyarlık bir alan. Halkın isteğine uyduk o milyarlık alanı içinde istasyonu otoparkı olan bir yer haline getirmeye karar verdik" açıklamasında bulundu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER