Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

18 İl Yüksek Hızlı Trenle Birbirine Bağlanacak

18 İl Yüksek Hızlı Trenle Birbirine Bağlanacak

19 Ocak 2017 Perşembe, 12:08:10
18 İl Yüksek Hızlı Trenle Birbirine Bağlanacak
Türkiye’de 2023’e kadar 18 il yüksek hızlı demiryolu ağıyla birbirine bağlanacak. 2023’e kadar 25 bin kilometre demiryolu uzunluğuna ulaşılması hedefleniyor…

Türkiye genelinde demiryolu yatırımları hız kesmeden devam ediyor. 2009’da tanıştığı yüksek hızlı tren ile yeni bir döneme giren Türkiye’de 2023’e kadar 18 ilin yüksek hızlı demiryolu ile birbirine bağlanması hedefleniyor.  

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Türkiye'de bin 213 kilometre YHT hattı bulunuyor.


Ülkede ilk hızlı tren 2009'da Ankara-Eskişehir arasında hizmete girdi. 2011'de Ankara-Konya, 2013'te ise Eskişehir-Konya arasında yüksek hızlı trenlerle yolcu taşınmaya başlandı.


Hizmet vermeye başladığından bu yana büyük ilgi gören YHT'lerde bugüne kadar toplam 29 milyon yolcu taşındı.


HEDEF 2023’E KADAR 25 BİN KİLOMETREYE ULAŞMAK
Türkiye'nin 2023 hedefleri kapsamında 25 bin kilometre demiryolu uzunluğuna ulaşılması öngörülüyor. Bunun 3 bin 500 kilometresinin yüksek hızlı, 8 bin 500 kilometresinin ise hızlı tren hatlarından oluşması planlanıyor.

 

MERKEZ ANKARA OLACAK

Tamamlanan ve yapımı devam eden yüksek hızlı ve hızlı demiryolu projelerinin merkezi Ankara olacak. Başkent'ten İstanbul, Sivas, İzmir, Eskişehir ve Konya gibi illere yüksek hızlı trenlerle seyahat yapılabilecek.


Sivas, Ankara ve İstanbul'a hızlı trenle bağlanacak. Ankara-Sivas arasındaki seyahat süresi 12 saatten 2 saate, İstanbul-Sivas arasındaki seyahat süresi ise 5 saate inecek.


Bursa-Ankara ve Bursa-İstanbul arasındaki seyahat 2 saat 15 dakikaya düşecek. Bursa-Bilecik (Osmaneli) Hızlı Demiryolu Projesi kapsamında Bursa-Yenişehir kesiminin altyapı inşası devam ediyor. Yenişehir-Bilecik (Osmaneli) kesiminin inşasına ise bu yıl başlanacak.


Türkiye'nin en büyük 3 şehrinden ikisini buluşturacak Ankara-İzmir YHT Projesi Ankara (Polatlı)-Afyonkarahisar ve Afyonkarahisar-Uşak (Eşme) kesiminde altyapı yapım çalışmaları ile Eşme-Salihli ve Salihli-Manisa kesiminde altyapı ihale süreci devam ediyor. Manisa- İzmir (Menemen) kesiminde alt ve üstyapı işleri için sözleşme imzalanarak çalışmalara başlandı. Proje tamamlandığında Ankara-İzmir arasında demiryoluyla seyahat süresi 14 saatten 3 saat 30 dakikaya düşecek.


Yüksek hızlı tren projelerinin yanı sıra hızlı tren projeleri de tüm hızla sürüyor. Sivas-Erzincan hızlı demiryolu projesinin ilk etabının yapım ihalesi gerçekleştirildi.


Konya-Karaman-Ulukışla-Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep hızlı tren projesinde Konya-Karaman ve Adana-Gaziantep arasında inşaat çalışmaları, diğer bölümlerde ise yapım ihale çalışmaları devam ediyor.


Bilecik- Bursa, Ankara-İzmir, Ankara-Sivas yüksek hızlı demiryolu ve Konya-Karaman, Sivas-Erzincan hızlı demiryolu hatlarıyla kısa vadede ülke nüfusunun yarısına yakınının yaşadığı 18 il yüksek hızlı demiryolu ağıyla birbirine bağlanacak.
Hızlı ve yüksek hızlı tren hattı projelerinin tamamlanmasının ardından kentler arası hedeflenen seyahat süreleri şöyle:

Hızlı ve yüksek hızlı tren hattı Seyahat süresi
Ankara-İstanbul 3 saat
Ankara-Bursa 2 saat 15 dakika
Bursa-Bilecik 45 dakika
Bursa-Eskişehir 1 saat 5 dakika
Bursa-İstanbul 2 saat 15 dakika
Bursa-Konya 2 saat 40 dakika
Bursa-Sivas 4 saat 15 dakika
Ankara-Sivas 2 saat
İstanbul-Sivas 5 saat
Ankara-İzmir 3 saat 30 dakika
Ankara-Afyonkarahisar 1 saat 30 dakika
Konya-Karaman 40 dakika
Ankara-Karaman 2 saat 10 dakika
İstanbul - Karaman 4 saat
SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER