Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Kop Tüneli Projesinde Son Durum

Kop Tüneli Projesinde Son Durum

16 Ocak 2017 Pazartesi, 12:04:45
Kop Tüneli Projesinde Son Durum
Doğu Anadolu'yu Karadeniz'e bağlayacak Kop Tüneli projesinde çalışmalar hızla devam ediyor. Projede 5 bin 200 metrelik delme işlemi gerçekleşti…

Kop Tüneli projesinde çalışmalar tam gaz devam ediyor. Tamamlandığında Doğu Anadolu'yu Karadeniz'e bağlayacak Kop Tüneli'nde, 5 bin 200 metrelik delme işlemi gerçekleştirildi.


Bayburt-Erzurum karayolu güzergahındaki 2 bin 409 rakımlı Kop Dağı'nda yapımı süren Kop Tüneli’nin inşaatına 2012’de başlanmıştı.


13 KİLOMETRE
Bayburt Valisi İsmail Ustaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6 bin 500 metrelik çift tüp olarak inşa edilen Kop Tüneli'nin toplam uzunluğunun 13 kilometre olacağını açıkladı.


Ustaoğlu, "Şu an itibarıyla 5 bin 200 metresinde delme işlemi tamamlandı ve gelinen noktada delmede yüzde 40 civarında fiziki gerçekleşme sağlandı. İnşallah 2019 yılında ışığı göreceğimizi tahmin ediyoruz." dedi.


700 MİLYONLUK YATIRIM
Projenin yatırım maliyetinin yaklaşık 700 milyon TL olduğunu belirten Ustaoğlu, “Tünel tamamladığında belki 6 bin 500 metrelik mesafeyi kısaltacak ama rakım yüksekliklerini ve arazinin engebeli oluşunu ve kış şartlarını göz önüne aldığımızda Erzurum ile Bayburt arasını, zaman açısından yüzde 25 civarında kısaltacak bir tünel” diye konuştu.


Ustaoğlu, zemin sebebiyle bazen 24 saatte bir metrelik mesafenin aşılmakta zorlanıldığına dikkati çekerek, şöyle devam etti:"Zaman zaman ağır iş makinelerini bile sürükleyecek tarzda su kütleleri ile karşılaşılıyor. Tabii bu su kütlelerinin aşılması, gerekli tedbirlerin alınması bazen işlerin kesintiye uğramasına neden oluyor. Şanssızlığımız birçok tünelde karşılaşılmayan sert bir zeminden ziyade yumuşak bir zeminle mücadele ediliyor ama Allah'a şükürler olsun, burada teknolojinin en üst imkanları kullanılarak, güvenlik en maksimum düzeyde gözetilerek tabiri caizse gıdım gıdım mesafe alınmak zorunda kalınıyor."


Yaşanan zaman kayıplarının önüne geçilebilmesi için tünel tüplerinin orta bölümünden açılacak yaklaşım tüneliyle inşaatın 4 yerine 8 aynadan yapılacağını kaydeden Ustaoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:"Tünelin arasından yapılacak ilave tünel ile şu an sadece karşılıklı iki taraftan devam eden tünel inşaatı, temmuz ayından sonra karşılıklı 8 ayrı yerden devam etmiş olacak ki bu da bundan sonraki süreçte mesafe olarak ilerleyişimizi 2 kat artırmış olacak. Ümidimiz böyle çok yumuşak zeminli değil daha sert zeminli olursa tüneldeki inşaat ve ilerleme de o derece daha hızlı olacak."


2019 SONU TAMAMLANACAK
Tünelin 2019 sonunda açılacağını ifade eden Ustağoğlu, bu yol ve tünel çalışmasıyla Salmankaş ve Zigana'nın yeni tünel inşaatları da bittiğinde Erzurum-Bayburt-Trabzon güzergahının bölgede çok önemli bir güzergah halini alacağını söyledi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER