Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Bakan Arslan Rize Artvin Havalimanı İçin Tarih Verdi

Bakan Arslan Rize Artvin Havalimanı İçin Tarih Verdi

14 Ocak 2017 Cumartesi, 11:50:37
Bakan Arslan Rize Artvin Havalimanı İçin Tarih Verdi
Deniz üzerine dolgu yöntemiyle inşa edilecek olan Rize Artvin Havalimanı’nın temelinin Nisan’da atılması planlanıyor….

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Rize Artvin Havalimanı’nın temelini Nisan’da atmaya planladıklarını söyledi.


Mali tekliflerin alındığını ve yeterlilik alan 5 firmanın ihaleye katıldığını  belirten Arslan, altyapı ihalesini kimin kazandığını 10-15 gün içinde açıklayacaklarını ifade etti.


Havalimanının 2022’ye kadar tamamlanacağını söyleyen Arslan, 3milyon yolcuya hizmet verecek dedi.

Rize merkeze 34 kilometre, Trabzon'a 105 kilometre, Artvin’e ise 75 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine inşa edilecek Rize-Artvin Havalimanı’nın dünyanın dördüncü, Türkiye’nin ise Ordu-Giresun Havalimanı'nın ardından ikinci deniz üzerine dolgu havalimanı olacağına işaret eden Arslan, "İhalede yeterli görülen 5 firmadan 4'ü teklif verdi. En düşük teklif, Cengiz İnşaat-AGA Enerji Ortaklığı tarafından verildi. Söz konusu mali tekliflerin değerlendirilmesinin ardından ihaleyi kazanan firma belirlenecek." diye konuştu.

Karadeniz'in hırçın dalgalarına karşı korunabilmesi için önemli bir çalışma yapılacağını anlatan Arslan, denize 85 milyon tonun üzerinde taş dolgu yapılacağını ve bu bakımdan projenin meşakkatli olduğunu belirtti.


Arslan, altyapı inşaatı devam ederken üstyapı projesine de başlanmasını planladıklarını dile getirerek, "Bu kapsamda şimdiden terminal binası ve diğer üstyapı tesislerinin uygulama projeleri için ihale hazırlık çalışmalarına başlandı. Yaklaşık 20 bin metrekare kapalı alanı olması planlanan terminal binası, 3 milyona yakın yolcuya hizmet verebilecek şekilde yapılacak. Konu insan olunca insana hizmet olunca bizim önümüzde hiçbir şey duramaz." diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER