Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Avrasya Tüneli Açıldı

Avrasya Tüneli Açıldı

20 Aralık 2016 Salı, 15:58:55
 Avrasya Tüneli Açıldı
İstanbul’un iki yakası arasındaki mesafeyi 100 dakikadan 15 dakikaya indirecek olan Avrasya Tüneli hizmete açıldı…

İstanbul’un iki yakasını denizin altından karayolu ile birleştiren Avrasya Tüneli projesi hizmete açıldı.

Açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan,  Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili, bazı önemli yabancı konuklar ve çok sayıda bakan katıldı.

150 YILLIK HAYAL GERÇEK OLDU

Açılışta konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Ecdat, 150 sene denizin altından geçme rüyasını, hayalini ortaya koydu ve bu hayal Marmaray ile gerçekleşti. Ancak Türk insanı olarak bizim memnuniyetimiz, ecdadın hayalini gerçekleştirip Marmarayı yapmakla yetinmeyip yanına ikinci gerekir dediniz, talimat verdiniz. Biz sizlere müteşekkiriz talimatla kalmadınız, yol gösterdiniz, destekler verdiniz. İşlerimizi kolaylaştırmak için emirler verdiniz. Bu konuda size, çalışma arkadaşlarınıza, hükümetlerimize müteşekkiriz” dedi.

MARMARAY’IN KARDEŞİ
İstanbul’un iki yakası arasındaki mesafeyi 15 dakikaya indiren Avrasya Tüneli, Marmaray’ın kardeşi olarak tasarlandı.


Avrasya Tünelinin 5,4 kilometrelik bölümü deniz tabanı altına özel bir teknolojiyle inşa edilen iki katlı tünelden ve diğer metotlarla inşa edilen bağlantı tünellerinden oluşuyor. Avrupa ve Asya yakalarında toplam 9,2 kilometrelik güzergahta da yol genişletme ve iyileştirme çalışmaları tamamlandı. Sarayburnu-Kazlıçeşme ile Harem-Göztepe arasında yer alan yaklaşım yolları genişletilerek kavşak, araç alt geçitleri ve yaya üst geçitleri inşa edildi.


100 DAKİKALIK YOL 15 DAKİKAYA İNECEK
Kazlıçeşme-Göztepe hattında gerçekleştirilen Avrasya Tüneli, yoğun trafiğin etkili olduğu şehir içinde yolculuk süresini önemli ölçüde azaltacak. Asya ve Avrupa yakaları arasında 100 dakikaya varan ulaşım süresini 15 dakikaya indirecek, güvenli ve konforlu yolculuğun ayrıcalığı yaşanacak. Tünelin giriş ve çıkış noktalarındaki bağlantı yollarının genişletilmesi ve düzenlenmesiyle trafik daha akıcı hale gelirken, çevre ve gürültü kirliliğinin azalmasına da katkı sağlanacak.
Söz konusu proje, Kazlıçeşme-Göztepe arasındaki en kısa güzergah olacağı için yakıt masrafı düşecek, havaya salınan zararlı gaz miktarının yanı sıra aracın bakım masrafları da azalacak.


AVRASYA TÜNELİ GEÇİŞ ÜCRETLERİ
Avrasya Tüneli geçiş ücreti otomobiller için 4 dolar +KDV, minibüsler için 6 dolar+KDV karşılığı Türk lirası olarak belirlendi.
Tünelde her iki yönde de geçişler ücretli olacak, sürücüler tünel geçiş ücretini Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) ve Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) aracılığıyla ödeyebilecek. Ayrıca bir nakit gişesi bulunmayacak, araçtaki yolcular için ayrıca ödeme yapılmayacak.


24 saat kesintisiz trafik akışı sağlayacak sisteme sahip olan Avrasya Tüneli projesi, deprem ve tsunami risklerinden etkilenmeyecek yapıda inşa edildi.


SIĞINAK OLARAK DA KULLANILABİLECEK
Üstün güvenlik özellikleriyle gerektiğinde sığınak olarak da kullanılabilecek olan tünelde, ileri teknoloji altyapısıyla hız kontrolü de sağlanacak.


HAVA KOŞULLARINDAN ETKİLENMEYECEK
Avrasya Tüneli, sis, buzlanma gibi olumsuz hava koşullarında da kesintisiz yolculuk yapılmasını sağlayacak.


25 YIL 5 AY SONRA KAMUYA DEVREDİLECEK
İhalesi 12 Haziran 2007’de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünce yapılan tünel için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü, projenin tasarımı, inşaatı ve 24 yıl 5 ay işletmesini gerçekleştirmesi için Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım AŞ’yi (ATAŞ) görevlendirdi. İşletme süresinin tamamlanmasıyla tünel kamuya devredilecek.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER