Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Gayrettepe-3.Havalimanı Metro İhalesi Sonuçlandı

Gayrettepe-3.Havalimanı Metro İhalesi Sonuçlandı

03 Aralık 2016 Cumartesi, 19:34:28
 Gayrettepe-3.Havalimanı Metro İhalesi Sonuçlandı
Gayrettepe-3.Havalimanı metro hattı ihalesi sonuçlandı. İşte ihaleyi kazanan şirket…

Gayrettepe 3.Havalimanı metro hattı ihalesi yapıldı. İhaleyi kazanan şirket belli oldu. İhaleyi 999 milyon 769 bin Avro bedel ile Kolin-Şenbay İnşaat kazandı.

Gayrettepe 3.Havalimanı metro hattının 3.Havalimanı’nın açılışı ile birlikte yanı Şubat 2018’de açılması planlanıyor.

36 kilometre uzunluğundaki Gayrettepe 3.Havalimanı metro hattı 8 istasyondan oluşacak.

Saatte 120 kilometre yapan hızlı tren setleri kullanılacak.kullanılacak hat ile Gayrettepe 3.Havalimanı arası yolculuk süresi 30 dakika olacak.

Buna göre Gayrettepe'den hareket eden raylı sistem sırasıyla Hasdal, Kemerburgaz/Göktürk, Işıklar ve 3.Havalimanı'nda yolcu alacak.

SIRA  HALKALI HATTINDA
3.Havalimanı-Gayrretepe hattının ihale edilmesinin ardından gözler Halkalı hattına çevrilmiş durumda. Yeni Havalimanı'nın bağlantı yapılacak ikinci hat olacak Halkalı-Yeni Havalimanı güzergahı 31 kilometre uzunluğunda. Bu hattında devreye girmesi ile Gayrettepe'den Halkalı'ya uzayan 66 kilometrelik bir demiryolu ağı İstanbul'a kazandırılmış olacak.


İkinci etap Yeni Havalimanı raylı hat çalışması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları(TCDD) ile koordineli çalışmalar sürüyor. TCDD ile yürütülen çalışmalarda ray hattında Yüksek Hızlı Tren (YHT) setlerinin hatta konulması planlanıyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER