Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

İstanbul’a 89 Kilometre Yeni Metro Hattı

İstanbul’a 89 Kilometre Yeni Metro Hattı

01 Aralık 2016 Perşembe, 16:32:11
İstanbul’a 89 Kilometre Yeni Metro Hattı
Hedeflerinin İstanbul’da bin kilometre raylı sisteme ulaşarak erişim sorununu tamamen çözmek olduğunu belirten İBB Başkanı Kadir Topbaş, 89 kilometre yeni raylı sistem hattının inşaatının devam ettiğini söyledi…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, TRANSİST 2016 Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı’na katıldı.


İstanbul Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde bu yıl 9.kez kapılarını açan fuarda konuşan İBB Başkanı Kadir Topbaş, Hedeflerinin İstanbul’da bin kilometre raylı sisteme ulaşarak erişim sorununu tamamen çözmek olduğunu söyledi.


44 kilometre olan raylı sistemi 150 kilometreye çıkardıklarını belirte Topbaş, 89 kilometre metro inşaatının devam ettiğini ifade etti.


Topbaş, “ “Erişim için raylı sistem merkezli, kaliteli, konforlu güvenli ve hızlı bir ulaşım altyapısı oluşturuyoruz. Hedefimiz İstanbul’da bin kilometre raylı sisteme ulaşarak erişim sorunun tamamen çözmek” dedi.

12 YILDA 98 MİLYAR YATIRIM
İBB olarak 12 yılda 98 milyar yatırım yaptıklarını belirten Topbaş bunun 44,4 milyarını ulaşım yatırımları oluşturduğunu söyledi.

İSTANBUL DÜNYANIN EN BÜYÜK RAYLI SİSTEMLERİNE SAHİP OLACAK
Planlanan yeni metro hatları ile İstanbul’un dünyanın en büyük raylı sistemlerine sahip şehri olacağını belirten Topbaş, “Dünyada kendi kaynaklarıyla metro yapan tek belediyeyiz. Ve şimdi sağolsun Sayın Ulaştırma Bakanımız ve Başbakanımız da metro yapımında bize destek veriyor. Göreve geldiğimizde banliyö hatları ve nostaljik tramvay dahil 44 kilometre olan raylı sistemleri 150 kilometreye çıkardık. 89 kilometrelik metro inşaatı devam ediyor. İhale aşamasına gelen hatlar var. Nihai hedefimiz İstanbul’u bin kilometrelik raylı sistem ağına kavuşturmak. Planladığımız hatların yapımıyla İstanbul dünyada en uzun raylı sistemlere sahip şehir olacak.” Dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER