Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Avrasya Tüneli’nin Adını Vatandaş Belirleyecek

Avrasya Tüneli’nin Adını Vatandaş Belirleyecek

01 Aralık 2016 Perşembe, 16:09:07
 Avrasya Tüneli’nin Adını Vatandaş Belirleyecek
Kazlıçeşme Göztepe arası ulaşımı 15 dakikaya indirecek olan Avrasya Tüneli 20 Aralık’ta açılıyor. Tünelin adını ise halk belirleyecek…

Avrasya Tüneli 20 Aralık’ta açılıyor. Kazlıçeşme Göztepe arası yolculuk süresini 15 dakikaya indirecek olan tünelin adının ne olacağı ise merak konusu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Avrasya Tüneli’nin adını internet üzerinden yapılacak anketle hak tarafından belirleneceğini söyledi. Arslan, “Kıtalar birleşiyor alttan, ismi geliyor halktan” sloganı ile yeni bir kampanya başlattıklarını ifade etti.

Yapılacak anketin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının internet sitesi "www.udhb.gov.tr" üzerinden gerçekleşeceğini dile getiren Arslan, bugün başlayan anketin herkese açık olduğunu söyledi.

Dileyen herkesin ankete katılabileceğini söyleyen Arslan, "Gelen isim önerilerini 10 Aralık'a kadar alacağız. En çok hangi isim üzerinde görüş bildirilirse o ismi değerlendireceğiz" dedi.


MARMARAY’IN KARDEŞİ
"Marmaray'ın kardeşi" olarak başlatılan Avrasya Tüp Tüneli projesinin 20 Aralık'ta tamamlanacağını belirten Bakan Arslan, toplam 14,6 kilometre uzunluğundaki projenin 3 ana bölümden oluştuğunu açıkladı.

Avrasya Tüp Tüneli'nin en önemli aşaması olan 3 bin 344 metrelik boğaz geçişinin delme işlemini Ağustos 2015'te tamamladıklarını ancak Avrupa ve Asya yakalarında yol ve kavşak düzenlemeleri olmak üzere iki önemli kısmın daha olduğunu ifade eden Arslan, "Avrupa ve Asya yakalarındaki bağlantı yollarını sözleşmede 55 ay olarak belirlenen zamandan 8 ay önce bitirerek, 47 ay gibi kısa bir sürede tamamladık. Boğaz altından geçiş gibi çok zor fiziki şartlara rağmen kullanılan ileri teknoloji ve mühendislik ile projeyi zamanından önce bitirmemiz gurur verici ve büyük bir başarıdır" diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER