Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

İDK 3.Havalimanı Yakıt Çiftliği İçin Toplanacak

İDK 3.Havalimanı Yakıt Çiftliği İçin Toplanacak

30 Kasım 2016 Çarşamba, 17:55:06
İDK 3.Havalimanı Yakıt Çiftliği İçin Toplanacak
3.Havalimanı’ndaki uçaklara yakıt sağlamak amacı ile planlanan “Yakıt Çiftliği ve Hidrant Hatları” projesi ile ilgili 6 Aralık’ta İDK toplanacak…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ


3. Havalimanı kapsamında planlanan “Yakıt Çiftliği ve Hidrant Hatları” projesinin ÇED raporu çıktı.


İGA Havalimanı İşletmesi tarafından 210 milyon TL yatırımla hayata geçirilecek olan 3.Havalimanı Yakıt Çiftliği ve Hidrant Hatları projesi ile ilgili 6 Aralık’ta İnceleme Değerlendirme Kurumu (İDK) toplantısı yapılacak.

İstanbul Yeni Havalimanı Yakıt Çiftliği ve Hidrant Hatları Projesi; havalimanında  kullanacak uçaklar için yakıt depolanmasının yapılacağı yakıt çiftliği ile bu yakıtı uçaklara/apronlara iletecek olan hidrant hatlarını kapsıyor.


3.Havalimanı kapsamında hayata geçirilecek olan İYH Yakıt Çiftliği ve Hidrant Hatları Projesi yalnızca uçak yakıtı depolama ve yakıtın uçaklara ikmali hizmet verecek.


Proje kapsamında herhangi bir üretim, işleme, yakma ya da geri dönüşüm/kazanım faaliyeti yapılmayacak.


 Tesiste gerçekleştirilecek işlemler, yakıt terminali/iskelesi yolu ile 3.Havalimanı alanına ve buradan da boru hattı ile yakıt çiftliğe ulaşan yakıtın yakıt tanklarında depolanması ve hidrant hatları ile apronlara ulaşması olarak tanımlanan 2 aşamada gerçekleştirilecek.


İYH Proje alanı İstanbul ili, Eyüp ve Arnavutköy ilçe sınırları içerisinde, Karadeniz kıyısında, İstanbul şehir merkezinin 40 kilometre kuzeybatısında bulunuyor.  Havalimanı sahası, yaklaşık 7.650 hektarlık bir alanı kaplıyor. Yakıt Çiftliği ise 17 hektarlık alanı kaplıyor.


Yakıt çiftliğinden çıkıp apronlara dek ulaşacak hidrant hatlarının toplam uzunluğu yaklaşık 80 kilometre olacak.
Yakıt çiftliği ve hidrant hatları ilin Arnavutköy ilçe sınırları içerisinde bulunuyor. Proje alanına en yakın yerleşim alanı 250 metre batısında bulunan Tayakadın mahallesi.

3.Havalimanı yakıt çiftliğinini 2018 yılı ikinci çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER