Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Kabataş Martı Projesinde İskeleler Şekillenmeye Başladı

Kabataş Martı Projesinde İskeleler Şekillenmeye Başladı

26 Kasım 2016 Cumartesi, 12:23:57
 Kabataş Martı Projesinde İskeleler  Şekillenmeye Başladı
Kanatları açık bir martı şeklinde tasarlandığı için “Martı Projesi” olarak da bilinen Kabataş Transfer Merkezi projesinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Projede iskeleler şekillenmeye başladı….

Kabataş Transfer Merkezi projesinde çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Kanatları açık bir martı şeklinde tasarlandığı için kamuoyunda “Martı Projesi” olarak da bilenen projede iskeleler şekillenmeye başladı.


Karada süren çalışmaların yanı sıra iskelelerin üzerinde yükseleceği kazıkların deniz tabanına çakılma işlemleri sürüyor.

Havadan bakıldığında denize doğru uzanan iskelelerin yavaş yavaş şekillenmeye başladığı görülüyor.İskelelerin yüksekliği ise şehrin siluetini bozmaması için 9,5 metreyi geçmeyecek. Projede Deniz otobüsü, vapur ve deniz otobüsü iskeleleri yenilenecek.

 Kabataş Martı projesi kapsamında yaklaşık 90 bin metrekarelik alan yeniden düzenlenecek. Projenin yapım çalışmaları kapsamında iskele 2 yıllığına deniz trafiğine kapatılmıştı.


Kabataş  Transfer Merkezi tamamlandığında kara, deniz ve raylı sistem araçları ile entegre olacak.

 
Kabataş Martı projesi 2005 yılında Mimar Hakan Kıran tarafından tasarlanmıştı. Daha sonra 2016’da projeye metro hattı da ilave edildi.


Projede otomobillerin geçtiği yol yer altına alındı. Böylelikle tüm entegrasyon bu alanda sağlanacak.Proje ile Kabataş İskelesi, Kabataş-Taksim füniküler hattı ve yapımına başlanan Mahmutbey-Kabataş metro hattı entegre olacak. Projeye göre, bölgede büyük eksik olan meydan ihtiyacı karşılanıp 10 bin metrekarelik bir meydan oluşturulacak.

 
Sahil şeridindeki yeşil bandı kesintisiz yayaya bırakacak. Böylelikle şu anda binlerce insanın tramvaya veya iskeleye ulaşmaya çalıştığı demirlerle çevrelenmiş dar kaldırımlar tarihe karışacak. Projede müze, sergi salonları ve otoparklar inşa edilmesi bekleniyor. Altta ve üstte geçiş alanlarında ihtiyaçlarını karşılayacak, büfe, pastane, gazete bayii gibi üniteler yapılması planlanıyor.SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER