Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Üsküdar Çekmeköy Metro Hattı Ne Zaman Açılacak?

Üsküdar Çekmeköy Metro Hattı Ne Zaman Açılacak?

24 Kasım 2016 Perşembe, 14:09:41
Üsküdar Çekmeköy Metro Hattı Ne Zaman Açılacak?
Üsküdar Çekmeköy arası yolculuk süresini 27 dakikaya indirecek olan Üsküdar Çekmeköy metro hattında deneme sürüşleri yılbaşından sonra başlıyor. Peki Üsküdar Çekmeköy metro hattı ne zaman açılacak? Cevabı haberimizde…

Üsküdar Çekmeköy metro hattında sona gelindi. 6 vagondan son ikisi de raylara indirildi. Hattın demene seferlerinin ise yılbaşından sonra başlaması planlanıyor.


ÜSKÜDAR ÇEKMEKÖY METRO HATTI NE ZAMAN AÇILACAK
Üsküdar Çekmeköy arası yolculuk süresini 27 dakikaya indirecek olan Üsküdar Çekmeköy metrosunun ne zaman açılacağı ise merak konusu. Hattın ilk olarak Üsküdar'dan Yamanevler'e kadar 9 istasyonun gelecek Ocak ayında hizmete alınması planlanıyor. Metro hattının 2017 yılı içerisinde tamamı ile hizmete açılması hedefleniyor.


SÜRÜCÜZ METRO
Üsküdar Çekmeköy metro hattı sürücüsüz araçlarla hizmet verecek. 20 kilometre hat üzerinde 16 istasyondan oluşan hattı marmaray ve metrobüsle entegre olacak.


ÜSKÜDAR ÇEKMEKÖY METRO GÜZERGAHI
Anadolu Yakası'nın ikinci büyük metro hattı, Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy güzergahında 20 kilometrelik mesafeyi kapsıyor. Üsküdar Çekmeköy metro güzergahı şöyle;
1.    Üsküdar
2.     Fıstıkağacı
3.     Bağlarbaşı
4.    Altunizade
5.    Kısıklı
6.    Bulgurlu
7.    Ümraniye
8.    Çarşı
9.    Yamanevler
10.    Çakmak
11.     Ihlamurkuyu
12.     Altınşehir
13.     İmam Hatip Lisesi
14.    Dudullu
15.    Necip Fazıl
16.    Çekmeköy-Sancaktepe

OCAK’TA AÇILIYOR
Yeni hat, 16 istasyonun yanı sıra çift tüp metro tüneli ve 2,7 kilometrelik bağlantı tüneli ile bakım-onarım-depo sahasından oluşuyor.


İlk olarak Üsküdar'dan Yamanevler'e kadar 9 istasyonun gelecek Ocak ayında hizmete alınması planlanıyor.


Sürücüsüz otomatik araçların kullanılacağı metroda 21 adet 6'lı dizi olarak 126 vagonla hizmet verilecek. Saatte tek yönde 65 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip olacak araçlar, saatte 80 kilometre hıza kadar ulaşabilecek.


Üsküdar İstasyonu'ndan Marmaray'ın bir istasyonuna yer altından yolcu geçişi sağlanacak. Altunizade İstasyonu'nda metrobüsten metro hattına yolcu geçişleri gerçekleştirilecek. Dudullu İstasyonu'nda planlama aşamasında bulunan Bostancı-Dudullu Hattı ile ortak bir istasyon yapısı oluşturulacak.


Yeni metro hattının hizmete alınmasıyla bir yılda atmosfere salınan karbondioksit emisyonundaki azalma 77 bin 246 ton olarak hesaplandı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
Misafir - 11 Nisan 2017 Salı, 18:18 Lütfen açın kısmi mısmi.Lütfen seferler başlasın artık.Kaçıncı erteleme oldu bu böyle? CEVAPLA
DİĞER HABERLER