Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Türkiyenin En Uzun Demiryolu Çift Tüp Geçidi 2018’de Açılıyor

Türkiyenin En Uzun Demiryolu Çift Tüp Geçidi 2018’de Açılıyor

17 Kasım 2016 Perşembe, 14:11:45
Türkiyenin En Uzun Demiryolu Çift Tüp Geçidi 2018’de Açılıyor
Türkiyenin en uzun demiryolu çift tüp geçit projesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Tamamlandığında Çukurova ile Güney Doğu Anadolu’yu birbirine bağlayacak olan tünelin Aralık 2018’de hizmete açılması planlanıyor…

Türkiyenin en uzun demiryolu çift tüp geçidi projesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.


Osmaniyenin Bahçe ilçesiyle Gaziantepin Nurdağı ilçesini birbirine bağlayacak olan Adana-Gaziantep-Malatya konvansiyonel hattı, Bahçe-Nurdağ Varyantı ve Demiryolu Tünel Geçişi Projesi tamamlandığında, mevcut demiryolu 17 kilometre kısalacak.
Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları tarafından yaptırılan tünel inşaatında son 3 ayda bin metre yol kateldi.


Tünel hizmete açıldığında Çukurova ile Güneydoğu Anadolu Bölgesini birbirine bağlayacak.


Bahçe Kaymakamı Mehmet Alper Çığ, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiyenin en uzun demiryolu çift tüp geçidi projesiyle Osmaniyenin Bahçe ile Gaziantepin Nurdağı ilçelerinin her biri 10 bin 200 metrelik tünellerle birbirine bağlanacağını, böylece mesafelerin kısalacağını ve ticari ilişkilerin daha kolay hale geleceğini söyledi.


Projenin ilçeye yük ve yolcu taşımacılığı anlamında büyük fayda sağlayacağını söyleyen Çığ, "Bölgedeki fabrikalarda üretilen ürünlerin diğer bölgelere nakli söz konusu. Bunların daha kısa zamanda daha ulaşılabilir noktalara daha verimli şekilde gitmesini planlamaktayız. Durum böyle olunca hem ilçemiz hem de bölgemiz bundan kazanç sağlayacak. İskenderun Körfezi ve Çukurovanın geniş hinterlandı ve bilindiği gibi Güneydoğuda da büyük organize sanayi bölgeleri var. Çift tüp geçit projesiyle hem yollarımız rahatlayacak hem de daha fazla yük taşıma kapasitesiyle iki bölge birbirine çok canlı bir şekilde bağlanmış olacak” ifadesinde bulundu.

Yüklenici firmanın şantiye şefi Hasan Çatlakkaya da her biri 10 bin 200 metre uzunluğunda ve 8 metre çapındaki tünellerden birinde şu ana kadar 475 metre, diğerinde ise bin 194 metre betonlama yapıldığını anlattı.

 

TÜRKİYE'NİN EN UZUNU

Çalışmaların, tünel kazma makinesinin devreye girmesiyle hızlandığını ifade eden Çatlakkaya, "Türkiyenin en uzun demiryolu tünel çalışması, zemin elverdiği sürece günlük 15-20 metre ilerlemeyle devam ediyor. T1 tünelimizde henüz zeminle temas sağlanmadı. T2 tünelindeki çalışmalarımız hummalı bir şekilde devam ediyor. İkinci tünelde makinenin zorlanacağı bir zeminde kontrollü şekilde çalışmalar sürüyor. 50 metre ileride sert bir zeminle karşılaşacağız ve çalışmalarımız daha da hızlanacak. Sert zemin, daha çabuk kırıldığı için çalışmalarımıza olumlu katkı sunacak” diye konuştu.


Çatlakkaya, tünel dışında aynı güzergahta bulunan köprü ve menfez çalışmalarının tamamlandığını da sözlerine ekledi.


ARALIK 2018’DE HİZMETE GİRİYOR
Toplamda 193 milyon 253 bin TL yatırımla hayata geçirilen projenin Aralık 2018’de hizmete açılması planlanıyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER