Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Kanal İstanbul’a Komşu 100 Bin Konut Geliyor

Kanal İstanbul’a Komşu 100 Bin Konut Geliyor

17 Kasım 2016 Perşembe, 12:13:42
Kanal İstanbul’a Komşu 100 Bin Konut Geliyor
Kanal İstanbul’un her iki yakasına toplam 100 bin konut yapılması planlanıyor. Bölge yaklaşık 500 bin kişinin yaşayacağı yeni bir kent haline gelecek…

Kanal İstanbul projesinde çalışmalar hız kazandı. Güzergah çalışmalarında sona gelinirken projede de yavaş yavaş netleşmeye başladı.

500 BİN NÜFUSLU YENİ KENT
Kanal İstanbul projesinin her iki yakasına toplam 100 bin konutun yapılması planlanıyor. Proje tamamlandığında 500 bin kişinin yaşayacağı yeni bir kent haline gelecek.

Kanal İstanbul projesinde 6 köprü yer alıyor. İlk etapta 1 milyon 900 bin nüfuslu iki şehir düşünülürken daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla nüfus yoğunluğu düşürüldü.

Karşılıklı olarak 250-250 bin veya 300-200 bin nüfuslu iki şehir kurulacak. 500 bin nüfuslu yeni kentin içinde alışveriş, kültür, spor ve fuar merkezleri de olacak.


EKOLOJİK TURİZM
Kanal İstanbul’un etrafında ekolojik turizm alanı da oluşturulacak. Ekolojik turizm için  ise Terkos Gölü çevresi düşünüyor.


İKİNCİ HALİÇ GELİYOR
İstanbul Boğazı’na benzeyecek olan Kanal İstanbul’da ikinci bir haliç de yer alacak. Kanal İstanbul kapsamındaki Haliç ise Sazlıdere Barajı’nın çıkıntı yaptığı yerde planlanıyor.


BİNALARA 5 KAT SINIRI
100 bin konutun yapılması planlanan Kanal İstanbul çevresindeki binalara ise kat sınırı getirildi. Binalar zemin+5 katı geçmeyecek. Konutlar ve binalar kanalın hemen yanından başlamayacak. Kanalın kenarından yol geçtikten sonra 100'er metre boşluklar bırakılacak. Sonrasında alçak katlı yapılardan başlayıp kat sayısı beşe kadar çıkan binalar inşa edilecek. Kanalın her iki yakasında iki tane kent merkezi olacak. O merkezlerde 10 kata kadar binalara izin verilecek.

İLK YAPAY KANAL İÇİN ÇED
Kanal İstanbul'un çevresel etki değerlendirme (ÇED) raporu sürecinin başlamasıyla, Türkiye'de ilk defa yapay bir kanal için inceleme yapılacak. ÇED raporunun alınmasının ardından ihaleye çıkılacağı için bu süreç büyük önem taşıyor. ÇED kapsamında pek çok (hafriyat tozu dahil) alanda inceleme yapılacak. Sismik hareketler de izlenecek. Bölgedeki bitki ve canlılar da değerlendirilecek.


15 MİLYAR DOLARLIK DEV YATIRIM
Kanal İstanbul projesinin 2023’te tamamlanması planlanıyor. 400 metre genişliğinde ve 25 metre derinliğinde planlanan Kanal İstanbul 15 milyar dolar yatırımla hayata geçirilecek.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER