Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Bakü Tiflis Kars Demiryolu Hattında Raylar Döşeniyor

Bakü Tiflis Kars Demiryolu Hattında Raylar Döşeniyor

15 Kasım 2016 Salı, 16:57:25
Bakü Tiflis Kars Demiryolu Hattında Raylar Döşeniyor
Bakü Tiflis Kars Demiryolu hattında raylar döşeniyor. 2016 sonu tamamlanması planlanan hattın 2017’de test sürüşü yapılması hedefleniyor….

Temeli 2008’de atılan asrı projesi Bakü Tiflis Kars Demiryolu hattında raylar döşeniyor.


2016 sonunda tamamlanması planlanan Bakü Tiflis Kars Demiryolu hattında 2017’de test sürüşünün yapılması hedefleniyor.


Kars Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (KARSESOB) Başkanı Adem Burulday, BTK demiryolu hattının tamamlanmasıyla birlikte kentin ticaret merkezi olacağını söyledi.

Bakü Tiflis Kars Demiryolu projesinin Kars’ın geleceğini değiştireceğine dikkat çeken Burulday, “Demiryolu tamamlandıktan sonra Lojistik Merkez yapılacak. Lojistik Merkez'de lokantalar açılacak. Depolamalar olacak. Orada çalışan insanlarımız ekmek yiyecek. Demiryolunun faaliyete geçmesi Kars esnafına canlılık verecek. Ticaret yapacağız. Demiryolunun bitişiyle Çin'e, Pekin'e, Avrupa ile ticaretimizi yapacağız. Bu da Kars'ın geleceğini gerçekten değiştirecektir” dedi.

Bakü Tiflis Kars Demiryolu hattı hizmete girdiğinde ilk aşamada yılda 1 milyon yolcu ve 6 milyon 500 bin ton yük taşıması bekleniyor. Rakamların 2034’te ise 3 milyon yolcu ve 17 milyon ton yük düzeyine ulaşması öngörülüyor.


Bakü Tiflis Kars Demiryolu , doğuda Hazar üzerinden Çin ile Kazakistan'ın Aktau Limanı arasında inşa edilecek demir yolu hattıyla batıda ise Boğaz geçişli Marmaray tüp geçidi üzerinden Avrupa demir yolu ağıyla birlikte, Asya ile Avrupa arasında önemli bağlantılardan birini oluşturacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER