Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Avrasya Tüp Tüneli 20 Aralık’ta Açılıyor

Avrasya Tüp Tüneli 20 Aralık’ta Açılıyor

14 Kasım 2016 Pazartesi, 12:12:26
Avrasya Tüp Tüneli 20 Aralık’ta Açılıyor
Avrasya Tüp Tüneli 20 Aralık 2016’da hizmete açılıyor. Tünel ile birlikte 100 dakikalık Kazlıçeşme Göztepe arası yolculuk süresi 15 dakikaya inecek…

Kazlıçeşme Göztepe arası yolculuk süresini 100 dakikadan 15 dakikaya indirecek olan Avrasya Tüp Tüneli 20 Aralık’ta hizmete açılıyor.

2011’de temeli atılan Avrasya Tüp Tüneli, İstanbul’un iki yakasını denizin altından birleştirecek.

1 milyar 245 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen Avrasya Tüp Tüneli projesini günde yaklaşık 100 bin aracın kullanması öngörülüyor.

2 katlı olarak inşa edilen tünelde her katta 2 şeritli tek yönlü geçiş sağlanıyor.

SADECE HAFİF ARAÇLAR KULLANACAK
Sis, buzlanma gibi olumsuz hava koşullarında da kesintisiz yolculuk imkanı sunacak olan Avrasya Tüneli, Tarihi yarımadanın batısındaki Zeytinburnu ve Bakırköy ile Anadolu Yakasında Üsküdar ve Kadıköy arasında güvenli ve hızlı bir bağlantı sağlayacak. Tüneli yalnızca hafif araçlar tarafından kullanılacak. Tünel, ağır taşıt, motosiklet ve yayaların geçişine kapalı olacak.

Avrasya Tüp Tüneli projesinin en önemli aşaması olan 3 bin 344 metrelik boğaz geçişi, geçen yıl Ağustos’ta tamamlandı. Proje kapsamında Avrupa Yakası’ndaki 5,4 kilometrelik sahil yolu Kazlıçeşme’ye kadar 6 şeritten 8 şeride çıkarılırken, yaklaşık 1,5 kilometrelik kısım yerin altına alındı. Asya yakasında ise D-100 karayolunun 3 bin 800 metrelik bölümünde Göztepe’ye kadar yol ve kavşak düzenlemesi yapıldı. Mevcut yol 6 şeritten 8 şeride çıkarıldı. Yapılan çalışmalar 55 ay olarak belirlenen zamandan 8 ay önce yani 47 ayda tamamlandı.


Projenin tasarım ve inşaatını gerçekleştiren yüklenici firma, tüneli 24 yıl 5 ay süreyle işletecek. İşletme süresinin tamamlanmasıyla Avrasya Tüp Tüneli kamuya devredilecek.

YILIN BÜYÜK PROJESİ

Türkiye’nin en büyük prestij projeleri arasında gösterilen Avrasya Tüp Tüneli, geçen yıl tünelcilik alanında dünyanın en önemli birliği olarak sayılan Uluslararası Tünel ve Yeraltı Yapıları Birliği tarafından "Yılın Büyük Projesi" ödülüne de layık görüldü.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER