Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Yeni İhale Tarihi Belli Oldu

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Yeni İhale Tarihi Belli Oldu

14 Kasım 2016 Pazartesi, 11:55:46
3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Yeni İhale Tarihi Belli Oldu
3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesi etüt, proje ve mühendislik hizmetleri ihalesi 30 Kasım’da yapılacak…

Geçen yıl yapılması planlanan fakat iptal edilen 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinde yeni ihale tarihi belli oldu.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünce 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesinde geçen yıl yapılan ancak iptal edilen etüt, proje ve mühendislik hizmetleri ihalesi, 30 Kasımda yeniden gerçekleştirilecek.


İptal olan ilk ihalede teknik açıdan yeterli bulunan İdom, Tecnimont ve Yüksel Proje firmalarının mali teklifleri 10 Ağustosta açılmış ancak şirketlerden birinin teklifindeki maddi hata nedeniyle ihale geçersiz sayılarak iptal edilmişti.


30 MİLYON TL’LİK YATIRIM
Proje bedeli yaklaşık 30 milyon lira olarak belirlenen ve bu yıl için 7 milyon 500 bin lira ödenek ayrılan etüt, proje ve mühendislik hizmetleri kapsamında, karada ve denizde derin sondaj çalışmaları yapılarak, zemin verileri belirlenecek. İhale sürecinin ardından 1 yıl içinde mühendislik projelerinin tamamlanması planlanıyor.


HEM KARAYOLU HEM DEMİRYOLU VAR
İstanbul Boğazının altından geçecek olan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli, tek tüpte hem karayolu hem de demiryolu bulunacak. Tünelde, orta katta geliş ve gidiş olmak üzere demiryolu, üst ve alt katta da lastik tekerli araç geçişine uygun iki şeritli yol yer alacak.


Büyüklüğü ve kapsamıyla dünyada ilk olacak projenin birinci ayağı, Avrupa Yakası'nda E-5 aksında İncirli'den başlayan ve İstanbul Boğazından geçerek Anadolu yakasında Söğütlüçeşme'ye kadar uzanan yüksek kapasiteli ve hızlı metro sisteminden, ikinci ayağı ise Avrupa Yakası'nda TEM otoyolu aksında Hasdal kavşağından başlayan ve İstanbul Boğazından geçerek Anadolu Yakası'nda Çamlık Kavşağına bağlanan 2x2 şeritli karayolu sisteminden oluşacak.


9 METRO HATTIYLA ENTEGRE OLACAK
Yap-işlet-devret modeli ile yapımına başlamasının ardından 5 yıl içinde tamamlanması planlanan 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesiTEM otoyolu, E-5 karayolu, Kuzey Marmara otoyolu ve 9 metro hattıyla entegre edilecek. Tünelin kullanıma geçmesiyle Avrupa Yakası’nda İncirli’den, Anadolu Yakası’nda Söğütlüçeşme’ye, 31 kilometre uzunluğunda 14 istasyondan oluşacak hızlı metroyla yaklaşık 40 dakikada ulaşılacak.


14 DAKİKADA GEÇECEK
Günde 6,5 milyon yolcunun yararlanması beklenen 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesi ile Avrupa yakasında Hasdal kavşağından Anadolu yakasında Çamlık kavşağına karayoluyla yaklaşık 14 dakikada geçilecek.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER