Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Ovit Tüneli'nin Açılış Tarihi Belli Oldu

Ovit Tüneli'nin Açılış Tarihi Belli Oldu

11 Kasım 2016 Cuma, 17:39:19
Ovit Tünelinin Açılış Tarihi Belli Oldu
Başbakan Binali Yıldırım Ovit Tüneli açılış tarihi açıkladı. Yıldırım, Ovit Tüneli 2017’de hizmete girecek dedi…

Ovit Tüneli’nde ışık göründü. Ovit Tüneli ne zaman açılacağı ise merak konusu. Başbakan Binali Yıldırım, Ovit Tüneli ışık göründü töreninde tünelin açışlı tarihini de açıkladı.


2017 SONU AÇILIYOR
Ovit Tüneli’nin 2017 sonunda hizmete gireceğini belirten Yıldırım, Edirne’den Artvin’e kadar yol çalışmalarının yüzde 90’ı bulduğunu söyledi.


RİZE’DEN İZMİR’E YOL 33 KİLOMETRE KISALACAK
Ovit Tüneli hizmete açılınca Rize’den Erzurum’a yolun 33 kilometre kısalacağına dikkat çeken Başbakan Yıldırım, 1 milyar 141 milyon TL yatırımla hayata geçirilen tünelin kış aylarında yoğun kar yağışı nedeniyle 5,5 ay ulaşıma kapalı olan Erzurum-Rize Karayolunun 12 ay açık kalmasını sağlayacak” dedi.


 Ovit Tüneli’nde çift tüpün bağlantı tünelleri ile birlikte toplam uzunluğunun 17.3 kilometre olacağını belirten Yıldırım, tünelin açılması ile Rize-Erzurum karayolu transit taşımacılığa da uygun hale gelecek diye konuştu.  


Yıldırım, “Karadeniz limanlarına ulaşımın rahatlaması ile bölge ülkelerinin uluslararası ticaretini Karadeniz üzerinden güvenli yollarla yapması sağlanacak. Rize-Erzurum Yolu ile Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin birbiriyle olan bağlantılarının artırılarak, bölge illeri arasında ticari ve kültürel alışveriş canlanacak. Rize’yi Doğu Anadolu’ya bağlayacak tünel, bin 400 metresi çığ tüneli olmak üzere toplam 14 bin 40 ve 14 bin 16 metrelik çift tüpten oluşuyor. Tünelin giriş kotu bin 919 metre, çıkış kotu 2 bin 236 metre ve tünel içi boyuna eğim yüzde 2,13 olacak. Proje kapsamında; giriş tarafında 2 kilometrelik, çıkış tarafında ise 1,7’lik kilometre bağlantı yolları, 2 adet köprülü (farklı seviyeli) kavşak ve 300 metrelik çığ tüneli yer alacak. Çığ havzalarının tünel içine alınmasıyla fiziki standardın yükseltilmesi sağlanacak.” Şeklinde konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER