Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Mecidiyeköy Mahmutbey Metro Hattı Sona Yaklaştı

Mecidiyeköy Mahmutbey Metro Hattı Sona Yaklaştı

10 Kasım 2016 Perşembe, 15:05:51
Mecidiyeköy Mahmutbey Metro Hattı Sona Yaklaştı
Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattı inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. İşte Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattında son durum…

Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattı inşaatı tüm hızıyla devam ediyor. 17,5 kilometre uzunluğa sahip hat toplam 15 istasyondan oluşuyor. Tamamlandığında 70 bin yolcuyu taşıması planlanan Mecidiköy Mahmutbey Metro hattı 8 ilçeyi etkileyecek.

300 adet vagona sahip olan Mecidiköy Mahmutbey metro hattının tünel kazısının yüzde 80'i, istasyon kazısının yüzde 90'ı, istasyon betonarmesinin yüzde 50'si tamamlandı.


İstanbul trafiğini rahatlatması hedeflenen, uzunluğu 17.5 kilometre olan ve 70 bin yolcu taşıması planlanan Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosunun tünel kazı çalışmalarının yüzde 80'i tamamlandı.


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Mecidiyeköy-Mahmutbey metrosunun tünel kazılarının 2016 yılı sonunda bitirilerek, elektromekanik çalışmalarının başlaması planlanıyor. Bu hatta bağlanacak olan Kabataş-Mecidiyeköy metro inşaatı da tüm hızıyla devam ediyor.


Mecidiyeköy Mahmutbey metro güzergahı şöyle olacak;
1.   Mecidiyeköy
2.   Çağlayan
3.   Kağıthane (viyadük üstü)
4.   Nurtepe, Alibeyköy (viyadük üstü)
5.   Yeşilpınar
6.   Veysel Karani
7.   Akşemsettin
8.   Kazım Karabekir
9.   Yenimahalle
10.  Karadeniz Mahallesi
11.  Giyimkent
12.  Tekstilkent
13.  Yüzyıl Mahallesi
14.  Göztepe
15.  Mahmutbey istasyonları bulunuyor.


Hat, Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Eyüp, Gaziosmanpaşa, Esenler, Bağcılar, Çağlayan, Kağıthane, Nurtepe Alibeyköy bölgelerinden geçerek Karadeniz Mahallesinde mevcut Edirnekapı Sultançiftliği hattına, Tekstilkent, Yüzyıl Mahallesi üzerinden Mahmutbey-Başakşehir hattına Mahmutbey de bağlanacak.


Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı devamında Halkalı Toplu Konutlar, Altınşehir üzerinden Bahçeşehir ve Esenyurt'a uzatılması için ihale çalışmalar başlatıldı.

Mecidiyeköy Mahmutbey metro hattının 4 noktada mevcut raylı sistemler ile entegrasyon sağlanacak.


-Kabataş-Taksim Funiküler hattı ve Eminönü-Kabataş tramvayı ile Kabataş'ta, Yenikapı-Hacıosman Metro hattı ile Mecidiyeköy'de,
-Otogar-Bağcılar-Başakşehir hattı ile Mahmutbey'de,
- Topkapı-Sultançiftliği hattı ile Karadeniz Mahallesinde (Metris bölgesi) entegrasyon sağlanacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER