Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

İstinye Çubuklu Vapuru Köprü Trafiğine Çözüm Olmaya Geliyor

İstinye Çubuklu Vapuru Köprü Trafiğine Çözüm Olmaya Geliyor

08 Kasım 2016 Salı, 17:11:17
İstinye Çubuklu Vapuru Köprü Trafiğine Çözüm Olmaya Geliyor
İstanbul’un iki yakası arası yolculuk süresini 7 dakikaya indirecek olan İstinye Çubuklu arabalı vapuru 2017’de hizmete girmeye hazırlanıyor…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB) İstanbul trafiğine çözüm olacak projeler geliştirmeye devam ediyor. Bunlara bir yenisi daha eklendi. İstinye Çubuklu arabalı vapur geliyor.  İki yaka arası yolculuk süresini 7 dakikaya indirecek olan İstinye Çubuklu arabalı vapurunun 2017’de hizmete girmesi planlanıyor.

İlk etapta 3 arabalı vapurla, 10 dakikada bir sefer yapacak olan projeyle iki yaka arasının 7-8 dakikaya inmesi hedefleniyor.

Proje, yolcu taşıma kapasitesi olan vapurlardan araçları karşı geçirmesiyle kalmayarak, vapurdan inen vatandaşların kolay ulaşım sağlaması için yeni toplu taşıma güzergahlarını da içeriyor.

FSM’Yİ RAHATLATACAK
İstinye-Çubuklu arasındaki arabalı vapur projesi hakkında açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Yunus Emre Ayözen,  İstinye-Çubuklu arası arabalı vapur ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ciddi anlamda rahatlatmayı hedeflediklerini söyledi.


GÜNDE 5 BİN ARAÇ TAŞIYACAK
Projeyle karşıdan karşıya geçişlerin 7-8 dakika arasında olacağını söyleyen Ayözen, "2017 yılının başı itibariyle 3 arabalı vapur ile bu sistemi hizmete koyacağız. Geçiş aralığı 7-8 dakika olmakla beraber sefer aralıkları 10 dakikaya kadar düşmüş olacak. Her vapurla karşıdan karşıya 50 araç geçirmiş olacağız. Arabalı vapurla aynı zamanda 250 yolcunun da karşıdan karşıya geçebilecek. Günde 100 yakın sefer yapılacak. Günde toplamda 5 bin araç Anadolu'dan Avrupa'ya, Avrupa'dan da Anadolu'ya geçmiş olacak ve günde yaklaşık olarak 25 bin yolculuk gerçekleşmiş olacak" diye konuştu.

VAPURA GÖTÜRECEK YENİ TOPLU TAŞIMA GÜZERGAHLARI GELİYOR
Ayözen, “Projeyi destekleyici özellikle Beykoz ve Kavacık bölgesinde toplu taşıma güzergahları oluşturarak, karşıya geçecek vatandaşların taleplerini öngördüğümüz, Levent, Büyükdere aksına kesintisiz bir toplu taşıma güzergahı da oluşturmuş olacağız. Bunun yanı sıra sahil bandından gelecek yolcularında üst kodlara, Büyükdere, Levent istikametine, yine Çubuklu'dan Kavacık bölgesine yolculukların olacağını düşünüyoruz ve buna ek olarak yeni toplu taşıma güzergahları da planladık" dedi.

YILDA 1,5 MİLYON ARACI KARŞIDAN KARŞIYA GEÇİRECEK
Arabalı vapurların yılda yaklaşık 40 bin sefer yapmasını hedeflediklerini belirten Ayözen, "Yılda yaklaşık 40 bin seferle 1.5 milyon aracın karşıdan karşıya geçişi, 6 milyon yolcunun da Anadolu'dan Avrupa'ya, Avrupa'dan da Anadolu'ya geçmesini hedefliyoruz. Bu proje ilk etapta üç arabalı vapurla başlayacak ve projenin bilinirliği arttıkça, sayı daha da artırılacak" dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER