Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

İstanbul’un İki Yakası 7 Dakikaya İniyor

İstanbul’un İki Yakası 7 Dakikaya İniyor

07 Kasım 2016 Pazartesi, 11:52:44
İstanbul’un İki Yakası 7 Dakikaya İniyor
Köprü trafiğindeki yoğunluğu azaltmak için gemilerle araç ve yolcu taşımacığı yapılacak. Böylelikle İstanbul’un iki yakası arasında yolculuk süresi 7 dakikaya inecek…

İstanbul’da köprü trafiği yoğunluğunu azaltmak için gemi taşımacılığı yapılacak. İstinye Çubuklu arasında hizmet verecek olan arabalı vapur hattı ile İstanbul’un iki yakası arasında yolculuk süresi 7-8 dakikaya inecek.


2017’nin ilk aylarında İstinye Çubuklu arasında gemilerle araç ve yolcu taşımacılığı seferlerinin başlaması planlanıyor.


Deneme seferlerinin ardından yeni yılın ilk aylarında vapur seferlerini hizmete sokacaklarını belirten Şehir Hatları Genel Müdürü Yakup Güler, söz konusu iki lokasyonun, arkasında ciddi bir nüfusu barındırdığını, bu yeni hat ile hem sahil hem de köprü yoğunluğunun önüne geçilerek direkt İstinye-Çubuklu arasında deniz yoluyla by-pass yapılacağını söyledi.

YILDA 1 MİLYON 700 BİN ARAÇ TAŞINACAK
İstinye-Çubuklu hattında minimum 50 araç kapasiteli 3 arabalı vapurla seferlere başlamayı planladıklarını belirten Güler, yılda 40 bin sefer yapmayı hedeflediklerini söyledi. Güler, taşımayı planladıkları araç sayısının yılda 1 milyon 700 bin, yolcu sayısının ise 2,5 milyon civarında bulunduğunu bildirdi.


Güler, vatandaşların alışması için İstinye-Çubuklu arabalı vapur hattının proje bilinirliği süresinin 6 ay ila 1 yıl arasında olmasını öngördüklerini ifade ederek, "Proje tanındıktan sonra yoğun bir taleple karşılaşacağımızı düşünüyoruz. Bunun örneklerini metrobüs ve Marmaray'da gördük." diye konuştu.


Söz konusu projenin çok bilinmediğine dikkat çeken  Güler, beklenen verimliliğe ulaşılırsa benzer hatların oluşturulabileceğini açıkladı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER