Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Çanakkale Boğaz Köprüsü’nde Denizde Sondaj Çalışmaları Başladı

Çanakkale Boğaz Köprüsü’nde Denizde Sondaj Çalışmaları Başladı

02 Kasım 2016 Çarşamba, 16:27:23
Çanakkale Boğaz Köprüsü’nde Denizde Sondaj Çalışmaları Başladı
18 Mart 2017'de temeli atılması planlanan Çanakkale Boğaz Köprüsü yani Çanakkale 1915 Köprüsü için denizde sondaj çalışmaları start aldı…

Çanakkale 1915 Köprüsü için denizde sondaj çalışmalarına başlandı. Anadolu yakasındaki Lapseki’nin Şekerkaya mevkisi ile Avrupa tarafındaki Gelibolu’nun Sütlüce mevkisinde köprü ayaklarının geleceği noktalarda, denizde sondaj çalışmaları start aldı.


Dünyanın en uzun aralıklı köprüsü olma özelliği taşıyan Çanakkale 1915 Köprüsü için Singapur bayraklı 82 metre uzunluğunda ve 4 bin 641 groston ağırlığındaki "Fugro Scout" isimli özel donanımlı gemi ile yapılacak sondaj için bölgede çalışma başladı.


Birbirine toplam uzaklığı 3 bin 860 metre olan iki yaka arasında 10 gün sürmesi planlanan sondaj çalışmasında, köprünün ayaklarının denizde kalacağı bölümlerde inceleme yapılacak.


Özel donanımlı gemi, Anadolu ve Avrupa yakalarında belirlenen noktalarda yapacağı sondaj çalışmasını raporlayarak ilgili bakanlıklara gönderecek.


Köprünün denizde kalacak ayaklarının yerleşeceği ya da yerleşmesinin uygun olacağının tespit edileceği noktalar, sondajın ardından alınacak rapor ile kısmen belirlenmiş olacak.


Çanakkale Köprüsü projesinin temelinin 18 Mart 2017’te temelinin atılması planlanıyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER