Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Rize Artvin Havalimanı İhalesi Yarın

Rize Artvin Havalimanı İhalesi Yarın

01 Kasım 2016 Salı, 17:38:58
Rize Artvin Havalimanı İhalesi Yarın
Rize Artvin Havalimanı yarın ihaleye çıkıyor. 15 firmanın şartname satın aldığı ihalede yarın tekliflerin alınmasının ardından, yapılacak değerlendirmede teknik olarak yeterlilik alan firmalardan mali teklifler istenilecek….

Türkiye’de deniz üzerine dolgu yapılarak inşa edilecek olan ikinci havalimanı olma özelliği taşıyan Rize Artvin Havalimanı yarın ihaleye çıkıyor.


İhale için 15 firma şartname satın almıştı. Yarın ki ihalede tekliflerin alınmasının ardından, yapılacak değerlendirmede teknik olarak yeterlilik alan firmalardan mali teklifler istenilecek.


Rize merkeze yaklaşık 34 kilometre, Trabzon merkeze yaklaşık 105 kilometre ve Artvin sınırına 75 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine inşa edilecek havalimanın 3 bin metreye 45 metrelik pisti, 265 metreye 24 metrelik taksi yolu denilen bağlantı yolu ve 300 metreye 120 metrelik de apronu olacak.

 İniş kalkışlar için Boeing 737-800 tipi uçaklar referans alınarak projelendirilen Rize Artvin Havalimanı projesinde, yaklaşmalarla birlikte 4 bin 500 metrelik bir alanda denize paralel olarak doğu batı aksında bir pist ve pist bağlantı yolları yapılacak.


Havalimanı için yaklaşık 25 milyon ton taş dolgu olmak üzere, toplam 88,5 milyon ton dolgu yapılacak. En derin yeri 22 metre olmak üzere, ortalama 17 metrelik bir dolgu oluşturacak.


Tamamlandığında Türkiyenin 56. havalimanı olarak hizmet verecek olan Rize Artvin Havalimanı, terminal binası ve diğer üst yapı tesisleriyle birlikte yılda 2 milyon yolcuya hizmet verecek. AA

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER