Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Çanakkale Boğaz Köprüsü İhale Tarihi Belli Oldu

Çanakkale Boğaz Köprüsü İhale Tarihi Belli Oldu

27 Ekim 2016 Perşembe, 10:49:04
Çanakkale Boğaz Köprüsü İhale Tarihi Belli Oldu
Çanakkale Boğaz Köprüsü ihale tarihi netleşti. İhale 26 yapılacak.

Çanakkale Boğaz Köprüsü ihale tarihi belli oldu. Köprü ve otoyol ihalesi 26 Ocak’ta tarihinde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünde gerçekleştirilecek.

Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Projesi ihale ilanı resmi gazetede yayımlandı. Malkara-Çanakkale (1915 Çanakkale Köprüsü Dahil) yaklaşık 100 kilometrelik kesimi Yap-İşlet-Devret modeli kapsamında kapalı teklif alma usulü ile ihale edilecek.


Çanakkale'de, Lapseki'nin Şekerkaya mevkisi ile Gelibolu'nun Sütlüce mevkisi arasında yapılacak olan Çanakkale Boğaz Köprüsü’nün ankrajlar arası toplam uzunluğu 4 bin 23 metre olacak.

 Köprünün orta açıklığı ise, Cumhuriyet'in 100. kuruluş yıl dönümü ile uyumlu olması için 2 bin 23 metre olarak planlandı. Yan açıklıkları ise biner metre olacak. 2x3 şeritlik karayolu olacak köprünün tabliye genişliği 36 metre, tabliye yüksekliği ise 5 metre olacak. Dünyanın en uzun aralıklı köprüsü olacak olan Çanakkale 1915 köprüsünün temeli 18 mart 2017 tarihinde atılacak. Projenin 2023 yılına kadar bitirilmesi planlanıyor.

ARSA FİYATLARI BEŞE KATLADI
Köprü açılmadan güzergahındaki Lapseki Umurbey hattında arsa fiyatları katladı.


18 MART’TA İLK KAZMA VURULACAK
Lapseki İlçesi Belediye Başkanı Eyüp Yılmaz, köprünün temelinin 18 Mart’ta atılacağını açıkladı.


ADI BİLE YETTİ

Çanakkale köprüsünün ilk konuşulduğu zamanlarda kendisinin çocuk olduğunu hatırlatan Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş, "Proje bölgeye Çanakkale'ye, Lapseki'ye, Umurbey'e, Çardak'a çok büyük bir katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Tabi tek köprü değil bu. Kınalı otobanı ve Savaştepe otobanı yani İstanbul, Çanakkale, Balıkesir otobanını da düşünürsek köprü sadece iki yakayı birbirine bağlayan bir gerdanlık olarak görüyoruz. Bunun gündemde olması, bunun konuşulması bile bu bölgeye yetti. Bu bölgemiz, Çanakkale bölgemiz İstanbul'a bakıldığında çok daha sahife bir yerdi. Çok daha sakin bir yerdi. Ve gerçekten yaşanılacak bir yerdi. Şimdi İstanbul'dan özellikle yatırımcıların gözbebeği oldu. Köprünün adının geçmesi, tarihinin konulması, ihale çıkılması, geçiş ücretlerinin belirlenmesiyle tabi bu kat ve kat arttı. Umurbey'imiz de Çanakkale Boğazı'ndan Kazdağlarının eteklerine kadar mücaviri çok büyük bir alanda kurulu bir beldesi Lapseki'nin. Lapseki, boğaz köprüsünün geçiş noktası. Sütlüce dediğimiz mevkide boğaz köprüsünün ayaklarını göreceğiz. Oradan otobana bağlanıp Umurbey'e geliyor. Umurbey'den otoban giriş gişeleriyle ister köprüye devam edebiliyorsunuz isterse otobandan İzmir'e gidebiliyorsunuz. Tabi ki buradaki arsalar üç beş kat değerlendi. Otobanın geçeceği güzergah üzerindeki Gökköy, Sındal, Beybaş, Kangırlı, Umurbey meralarındaki denizi gören her yerde en az üç beş kat değerlendi.  Bizim emlak servisimiz artık gelen gidenden, belediyede en çok çalışan, bütün işlerin orada yoğunlaştığı bir servis haline geldi. Bu arada dainşaatlar arttı. Arsalar vardı ama inşaat yoktu. Şimdi ben bu sene sadece Umurbey'de 25 tane villa ruhsatını verdiğimi görüyorum. Görüyorsunuz burada da inşaatlar, dubleks villalar anbean artmaya, çoğalmaya ve yapılaşmaya doğru gidiliyor" diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER