Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Orhangazi Tüneli Hem Zamandan Hem Yakıttan Tasarruf Sağlıyor

Orhangazi Tüneli Hem Zamandan Hem Yakıttan Tasarruf Sağlıyor

20 Ekim 2016 Perşembe, 15:02:16
Orhangazi Tüneli Hem Zamandan Hem Yakıttan Tasarruf Sağlıyor
3 bin 590 metre ile Türkiye’nin en uzun otoyol tüneli olan Orhangazi Tüneli, hem zamandan hem de yakıttan tasarruf sağlıyor…

Gebze Orhangazi İzmir Otoyolu projesinin bir parçası olan Orhangazi Tüneli bir süre önce trafiğe açıldı.

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi kapsamında Samanlı Dağı delinerek, 3 şeritli 2 tüp olarak yapılan Orhangazi Tüneli, 3 bin 590 metreyle Türkiye'nin en uzun otoyol tüneli olma özelliği taşıyor.

118 milyon dolar yatırımla hayata geçirilen Orhangazi Tüneli, Altınova-Gemlik arasını 4.5 kilometre kısalttı.

 

HEM ZAMANDAN HEM DE YAKITTAN TASARRUF

Sürücüler tarafından "Samanlı Tüneli" olarak da bilinen tünel, sürücülere hem zamandan hem de yakıttan tasarruf sağlıyor.

 

TÜRKİYE’NİN EN UZUNU

2 yıl gibi rekor sürede tamamlanarak hizmete açılan Orhangazi Tüneli, 3 bin 590 metreyle bugün itibarıyla işletmede bulunan Türkiye'nin en uzun otoyol tüneli unvanını elinde bulunduruyor.

Toprak işi ve kazı olarak yaklaşık 95 bin kamyon hafriyatla, 3 şeritli 2 tüp olarak yapılan 5,50 metre gabari yüksekliğine sahip tünelin tünelin yaklaşık yüzde 50'si Yalova, diğer yarısı da Bursa'da bulunuyor. İki ili birbirine bağlayan tünel, bölgede en fazla kar yağışı alan Süpürgelik mevkisine alternatif oluşturduğu için özellikle kış aylarında trafik güvenliği açısından önemli katkılar sunacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER