Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

50 İle Karadeniz Akdeniz Yolu Dopingi

50 İle Karadeniz Akdeniz Yolu Dopingi

17 Ekim 2016 Pazartesi, 17:38:32
50 İle Karadeniz Akdeniz Yolu Dopingi
OTSO Başkanı Servet Şahin Karadeniz Akdeniz Yolu projesinin 50 ilin kaderini değiştireceğini söyledi…

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından Doğrudan Faaliyet Desteği doğrultusunda desteklenen "Karadeniz Akdeniz Ticaret İşbirliğinin Artırılması Projesi" kapsamında ziyaretlerde bulundu.


OTSO Başkanı Servet Şahin, Osmanlı padişahı Sultan Abdülaziz döneminde ilk kez gündeme gelen, 2. Abdülhamid zamanında ise projesi çizilen 600 kilometrelik Karadeniz-Akdeniz Yolu'nun, 50 kentin ticaret ağını genişleteceği söyledi.


5 İLİ DİREK 50 İLİ DE DOLAYLI ETKİLEYECEK
2017’nin sonunda tamamlanması planlanan asırlık yol üzerindeki iller ile Ordu’nun ticaret ilişkilerini güçlendirmek için çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Şahin, “Bu yol 5 ili direkt, 50 vilayeti de dolaylı olarak etkileyecek.İç Anadolu, Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni bu yol etkiliyor. Çünkü Karadeniz'den Akdeniz'e inen, Akdeniz'den de Karadeniz'e çıkan en kısa yol. Buralarda üretilen malları Karadeniz kenarındaki mallara ya da bölgelere ulaştırmak için en kısa yol olacak. Örneğin Kayseri'nin Ukrayna, Gürcistan veya Azerbaycan'a ticareti var. En kısa mesafe bu yol olduğu için Karadeniz'den açılacaklar. Buradan da 3'te 1 oranında yol azalacak”dedi.


12 SAATLİK  YOL 6 SAATE İNECEK
Karadeniz Akdeniz yolu ile 12 saatlik yolun 6 saate ineceğine dikkat çeken Şahin, proje sayesinde mafrafların da en az 5 kat azalacağını söyledi.


Projenin turizm açısından da önem taşıdığına işaret eden Şahin, İç Anadolu'da yaşayanların kısa süreli ulaşımla Karadeniz sahilinde ve yaylalarında tatil yapabileceğini belirtti.


Ordu'ya demiryolu ve liman yapılması halinde de yörenin büyük bir kazanç elde edeceğini vurgulayan Şahin, "Yolun geçtiği güzergahta bulunan iller Ordu'ya inmek istiyor. Çünkü Ege'yi ve Akdeniz'i dolaşıp Karadeniz'deki Gürcistan'a ulaşmak var.

Direk 5-6 saat sonra Ordu'ya ulaşmak var. Bu proje sayesinde masraflar en az 5 kat azalacak. Bu demektir ki daha çok kazanacaklar. Bölge için deniz üzerine yapılan Ordu-Giresun Havalimanı büyük bir yatırımdı ve Ordu'nun ufkunu açtı" diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER