Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Türkiye’nin En Uzun Tünelinde Son 90 Metre

Türkiye’nin En Uzun Tünelinde Son 90 Metre

13 Ekim 2016 Perşembe, 15:16:39
Türkiye’nin En Uzun Tünelinde Son 90 Metre
Türkiye’nin en uzun tüneli olma özellliği taşıyan Ovit Tüneli’nde son 90 metre kaldı…

Rize'nin İkizdere ilçesi Sivrikaya köyü ile Erzurum'un İspir ilçesi Soğanlı mevkisi arasında yapımı süren Ovit Tüneli projesinde sona yaklaşıldı.

14 kilometre ile Türkiye’nin en uzun, dünyanın ise ikinci uzun tüneli olan Ovit Tüneli projesinde son 90 metre kaldı.

14 kilometre uzunluğundaki Ovit Tüneli projesinin 13,9 kilometrelik kısmı açıldı. Tüplerden birinde ışığın görülmesine 90 metre kaldı.


Ovit Tüneli'nde çift tüpün bağlantı tünelleri ile birlikte toplam uzunluğu 28 kilometre olacak. Ovit Tüneli'nin girişi bin 988, çıkışı ise 2 bin 258 koddan açılırken, 605 milyon TL bedelli projede bir tüpte ışığın görünmesi için 90 metre mesafe kaldı. Tek tüpte Ekim ayı sonunda ışığın görülmesi planlanıyor.

İkinci tüpte ise ışığın görülmesi biraz daha zaman alacak. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün uhdesinde tamamen yerli imkanlarla yapılan, Türk mühendis ve işçisinin emeği olan Ovit Tüneli, yılın 5,5 ayı kar nedeniyle ulaşıma kapalı olan Rize-Erzurum karayolunun yılın her günü ulaşıma açık hale gelmesini sağlayacak.


6 kilometrelik çift tüptünelin yanı sıra 1.4 kilometre aç kapa çığ tüneli ile toplamda 14 km'yi bulan uzunluğu ile Ovit Tüneli, 18.2 kilometre uzunluğundaki Çin'de bulunan Zhongnanshar tünelinden sonra dünyadaki en uzun ikinci karayolu tüneli olacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER