Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İhalesi İptal

3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İhalesi İptal

13 Ekim 2016 Perşembe, 13:50:15
3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli İhalesi İptal
3. Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinin etüt, proje ve mühendislik hizmetleri ihalesi iptal oldu…

3. Katlı Büyük İstanbul Tüneli projesinin ihalesi iptal edildi. AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğünce 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli Projesinde ilk adım olarak geçen yıl yapılan etüt, proje ve mühendislik hizmetleri ihalesi kapsamında teknik açıdan yeterli bulunan İdom, Tecnimont ve Yüksel Proje firmalarının mali teklifleri 10 Ağustosta açıldı. Söz konusu ihalede, firmalardan birinin teklifi, maddi hata nedeniyle geçersiz sayıldı. Bunun üzerine ihale, İdari Şartname ve Danışmanlık Hizmet Alımı İhaleleri Uygulama Yönetmeliğinde yer alan "teklif veren istekli sayısının üçten az olması halinde ihale iptal edilir" hükmü gereğince iptal edildi.


Teknik puanı 95,98 olan İdom firması 35 milyon 366 bin lira, teknik puanı 93,31 olan Tecnimont firması 22 milyon 800 bin lira, teknik puanı 100 olan Yüksel Proje ise 26 milyon 215 bin lira tutarında mali teklif vermişti.


30 milyon TL yatırımla hayata geçirilen 3. Katlı Büyük İstanbul tüneli projesinde bu yıl için 7 milyon 500 bin lira ödenek ayrılan etüt, proje ve mühendislik hizmetleri kapsamında, karada ve denizde derin sondaj çalışmaları yapılarak, zemin verileri belirlenecek. İhale sürecinin ardından 1 yıl içinde mühendislik projelerinin tamamlanması planlanıyor.


İstanbul Boğazının altından geçecek söz konusu tünelde, tek tüpte hem karayolu hem de demiryolu bulunacak. Tünelde, ortadan geliş ve gidiş olmak üzere demiryolu, üst ve altta da lastik tekerli araç geçişine uygun iki şeritli yol yer alacak.


Tünelin birinci ayağı, Avrupa Yakasında E-5 aksında İncirliden başlayan ve İstanbul Boğazından geçerek Anadolu Yakasında Söğütlüçeşmeye kadar uzanan yüksek kapasiteli ve hızlı metro sisteminden, ikinci ayağı ise Avrupa Yakasında TEM Otoyolu aksında Hasdal Kavşağından başlayan ve İstanbul Boğazından geçerek Anadolu Yakasında Çamlık Kavşağına bağlanan 2x2 şeritli karayolu sisteminden oluşacak.


Tünel, TEM Otoyolu, E-5 Karayolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve 9 metro hattıyla entegre edilecek. Yap-İşlet-Devret modeliyle yapımına başlanmasının ardından 5 yıl içinde tamamlanması hedeflenen tünelin kullanıma geçmesiyle Avrupa Yakasında İncirliden, Anadolu Yakasında Söğütlüçeşmeye, 31 kilometre uzunluğunda 14 istasyondan oluşacak hızlı metroyla yaklaşık 40 dakikada ulaşılacak.


Avrupa Yakasında Hasdal Kavşağından Anadolu Yakasında Çamlık Kavşağına karayoluyla yaklaşık 14 dakikada geçilecek. Hattan günde 6,5 milyon yolcunun yararlanması bekleniyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER