Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Avrupa’nın En Büyük Otoparkı 3.Havalimanı’na

Avrupa’nın En Büyük Otoparkı 3.Havalimanı’na

26 Eylül 2016 Pazartesi, 14:19:21
Avrupa’nın En Büyük Otoparkı 3.Havalimanı’na
İGA Havalimanları İnşaatı Üst Yöneticisi (CEO) Yusuf Akçayoğlu, 3.Havalimanı’nın 18 bin araç kapasite ile Avrupa’nın en büyük otoparkına sahip olacağını söyledi…

3.Havalimanı projesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Çalışmalar hakkında AA muhabirine bilgi veren İGA Havalimanları İnşaatı Üst Yöneticisi (CEO) Yusuf Akçayoğlu, 3.Havalimanı’nın ilk etabını belirtilen tarih olan 26  Şubat 2018’de açmak için suratla çalıştıklarını söyledi.

 


Terminal binasının kaba inşaatını bir an önce bitirmek istediklerini belirten Akçayoğlu, 90 milyon yolcu kapasiteli ilk etap için yapımı süren terminal binasının 1,3 milyon metrekare olacağını söyledi.


110 MİLYO YOLCU KAPASİTESİNİ KALDIRABİLİR
90 milyon yolcu kapasiteli terminal binasının rahatlıkla 110 milyon yolcu kapasitesini kaldırabileceğini belirten Akçayoğlu, çünkü şu anda yıllık 60 milyonun üzerinde yolcuyu ağırlayan Atatürk Havalimanı terminal binası 350-400 bin metrekarelerde" dedi.

İLK ETAP İÇİN 6 MİLYAR AVRO HARCANACAK
3.Havalimanı’nın ilk etabı için 6 milyar avro harcanacağına dikkat çeken Akçayoğlu, halihazırda KDV dahil 2,4 milyar avro harcandığını söyledi.


YÜZDE 30’U TAMAM
Projede aylık yüzde 4 ilerleme kaydettiklerini ifade ede Akçayoğlu, 3.Havalimanı’nın fiziki olarak yüzde 30’unun tamamlandığını dile getirdi.

DÜNYANIN EN BÜYÜK HUB’LARINDAN BİRİ OLACAK
İstanbul yeni havalimanından dünyanın farklı noktalarında 350’den fazla destinasyona uçuş gerçekleştirileceğini belirten Akçayoğlu,  havalimanının böylece dünyanın en büyük HUB’larından biri olacağını vurguladı.


250 HAVAYOLU ŞİRKETİNE HİZMET VERECEK
Havalimanı işletme yönetiminin dünyanın farklı noktalarında görüşmelerini sürdürdüğünü dile getiren Akçayoğlu, "Havalimanı, 250 havayolu şirketine hizmet verecek" bilgisini verdi.


DÜNYANIN EN BÜYÜK OTOPARKINA SAHİP

Havalimanının 18 bin araç ile Avrupa’nın en büyük otoparkına sahip olacağının altını çizen Akçayoğlu,  şu anda 18 bin 500 olan çalışan sayısının gelecek yıl bu dönemde 30 bin kişiye ulaşacağını, işletmeye açıldığında 100 bin kişiye yeni direkt iş imkanı sağlayacağını bildirdi.


KULENİN TEMELİ EKİM’DE ATILIYOR
Hava Trafik Kontrol Kulesi’nin lale figüründen esinlenerek tasarlandığını belirten Akçayoğlu, kulenin temelinin Ekim ayında atılacağını söyledi.

GAYRETTEPE 3.HAVALİMANI METROSU İHALEYE HAZIRLANIYOR
3.Havalimanı’nın ulaşımda önemli bir alternatif olacağını söyleyen Akçayoğlu, Gayrettepe 3.Havalimanı metro hattının da yakında ihaleye çıkacağını söyledi. Akçayoğlu, havalimanına hızlı tren bağlantısının da olacağını hatırlattı.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER