Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Beylerbeyi Tüneli Açıldı

Beylerbeyi Tüneli Açıldı

19 Eylül 2016 Pazartesi, 09:24:53
Beylerbeyi Tüneli Açıldı
Beylerbeyi Sarayı Tüneli trafiğe açıldı. Tünel ile birlikte Üsküdar, Beylerbeyi Çengelköy arası 1,5 saatlik yolculuk süresi 15 dakikaya indi…

Tarihi Beylerbeyi Sarayı Tüneli bugün itibariyle trafiğe açıldı. 1970’li yıllardan bu yana trafiğe kapalı olan Beylerbeyi Tüneli, tekrar ulaşıma açıldı.


Beylerbeyi Tüneli’nin Üsküdar Beylerbeyi arası sahil trafiğini rahatlatması hedefleniyor.


Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Beylerbeyi Sarayı’nın 2 asırlık bir saray olduğunu hatırlatarak, tünelin çevre trafiğini rahatlatacağını söyledi.


SADECE OTOMOBİL VE MİNİBÜSLERE İZİN VAR
Şu anda tünelden sadece otomobil ve minibüslerin geçişlerine izin verildiğini belirten Türkmen, daha sonra da otobüs geçişlerine karar vereceğiz dedi.


150 metre uzunluğundaki Beylerbeyi Tüneli, 2 metre 90 santim yüksekliğe sahip.


Beylerbeyi Sarayı Tüneli ile giriş ve çıkışı itibariyle toplamda yaklaşık 650 metrelik bir yol trafiğe açıldı.


1,5 SAATLİK YOL 15 DAKİKAYA İNECEK
Beylerbeyi Tüneli ile Üsküdar Beylerbeyi Çengelköy hattı sahil yolcuğu süresi 1,5 saatten 15 dakikaya inecek.

Sultan 2. Mahmud tarafından 1829–1832 yılları arasında yaptırılan Beylerbeyi SarayıTüneli, 1970'li yıllara kadar Üsküdar ile Beylerbeyi sahil yolunu birbirine bağlayan bir tünel olarak kullanılıyordu.150 metre uzunluğundaki tünel, müze ve sergi salonu olarak kullanımının ardından sahil trafiğini rahatlatmak amacıyla bugün tekrar hizmete açıldı.
Beylerbeyi Sarayı'ndaki Set Bahçeleri'nin altından geçen tünel, yüksek duvarların ötesi ile Beylerbeyi Sarayı'ndaki set bahçelerinin bağlantısını da kuruyordu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER