Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

İstanbul İzmir Otoyolu İnşaatında Son Durum

İstanbul İzmir Otoyolu İnşaatında Son Durum

15 Eylül 2016 Perşembe, 12:23:37
İstanbul İzmir Otoyolu İnşaatında Son Durum
İstanbul İzmir Otoyolu projesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. İşte İzmir İstanbul arası yolculuk süresini 9 saatten 3.5 saate indirecek olan İstanbul İzmir Otoyolu projesinde son durum…

İstanbul İzmir arası yolculuk süresini 9 saatten 3.5 saate indirecek olan İstanbul İzmir Otoyolu projesinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.


İstanbul İzmir Otoyolu projesinde çalışmalar tüm hızılya devam ediyor. AA muhabirinin Karayolları Genel Müdürlüğünden edindiği bilgiye göre, Gebze-Orhangazi-İzmir (İzmit Körfez Geçişi ve Bağlantı Yolları dahil) Otoyolu Yap-İşlet-Devret Projesi kapsamındaki çalışmaların büyük kısmı bitti.


İzmit Körfez Geçişi ve bağlantı yolları dahil 384 kilometresi otoyol, 49 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere 433 kilometre uzunluğundaki projenin Gebze-Gemlik kesimindeki yapım çalışmaları tamamlandı.


Yapım çalışmaları devam eden Gebze-Bursa kesimindeki fiziksel gerçekleşme de yüzde 91'e ulaştı. Projenin Kemalpaşa ayrımı-İzmir kesimindeki işlerin ise yüzde 90'ı bitti. Böylece projenin tamamında yüzde 66 fiziksel gerçekleşme sağlandı.


1.5 SAATLİK YOL 6 DAKİKAYA İNDİ
30 Haziran’da hizmete açılan Gebze Orhangazi İzmir Otoyolu projesinin en büyük ayağı Osmangazi Köprüsü ile körfez geçiş süresi 1.5 saatten 6 dakikaya indi.


Dünyanın en büyük orta açıklıklı 4. Büyük aska köprüsü olan Osmangazi Köprüsü’nün hizmete girmesi ile Gebze İzmit aksında trafik yükü önemli ölçüde rahatladı.


Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu Projesi, 25 viyadük çalışmasını da içeriyor. Viyadüklerin 12'si Gebze-Bursa kesiminde, 11'i Bursa-Balıkesir-Kırkağaç-Manisa kesiminde, 2'si de Kemalpaşa ayrımı-İzmir kesiminde planlandı.Gebze-Bursa arasında 9, Kemalpaşa ayrımı-İzmir arasında 1 olmak üzere 10 viyadük tamamlandı. Diğer 15 viyadükte de çalışmalar devam ediyor.


DEV YATIRIM
2013 Mart’ta yapımına başlanan projenin yap işlet devret modeli ile 7 yılda tamamlanması planlanıyor. 10 milyar 51 milyon 882 bin TL yatırımla hayata geçirilen İstanbul İzmir Otoyolu projesinin
mevcut devlet yoluna göre mesafeyi 95 kilometre kısaltarak ortalama 8-10 saatlik mevcut ulaşım süresini 3-3,5 saate indirmesi bekleniyor.Bu sayede de yılda 650 milyon dolar tasarruf sağlanması öngörülüyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER