Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Kınalı Tekirdağ Çanakkale Savaştepe Otoyolu Güzergahı Netleşti

Kınalı Tekirdağ Çanakkale Savaştepe Otoyolu Güzergahı Netleşti

05 Eylül 2016 Pazartesi, 17:50:14
Kınalı Tekirdağ Çanakkale Savaştepe Otoyolu Güzergahı Netleşti
Kanalı Tekirdağ Çanakkale Savaştepe 1.ve 2.kesim otoyolu için düğmeye basıldı. İşte Kınalı Tekirdağ Çanakkale Savaştepe Otoyolu güzergahı…

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

 

Kınalı Tekirdağ Çanakkale Savaştepe 1.ve 2.kesim otoyolu projesi ile ilgili İncele ve Değerlendirme (İDK) toplantısı 29 Ekim’de gerçekleştirilecek.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 9 milyar 843 milyon TL yatırımla hayata geçirilecek olan  Kınalı Tekirdağ Çanakkale Savaştepe Otoyolu projesi toplam 324  bin 415 kilometre uzunluğa sahip.


2 kesimden oluşan projede Kanalı Tekirdağ Çanakkale Savaştepe 1. Kesimin uzunluğu 277+599 kilometre.  Kanalı Tekirdağ Çanakkale Savaştepe 1. Kesim;
-İstanbul Silivri ilçesi
-Tekirdağ Marmara Ereğlisi, Çorlu, Süleymanpaşa ve Malkara ilçesi
-Çanakkale ili Gelibolu, Lapseki, Çan ve Yenice ilçesi
-Balıkesir ili Balya ve Merkez ilçesi sınırlarından geçiyor.

Kınalı Tekirdağ Çanakkale Savaştepe 2.kesimi sadece boğaz ve bağlantı yolların oluşturuyor ve toplam uzunluğu 46+816 kilometre. Kanalı Tekirdağ Çanakkale Savaştepe 2. Kesim Çanakkale ili Gelibolu ve Lapseki ilçelerinden geçiyor.

Yap-işlet-devret modeli ile gerçekleşecek olan Kanalı Tekirdağ Çanakkale Savaştepe Otoyolu projesinin 2013 yılında işletmeye açılması planlanıyor.


KINALI TEKİRDAĞ ÇANAKKALE SAVAŞTEPE OTOYOLU GÜZERGAHI
İstanbul ili sınırlarındaki toplam proje uzunluğu: Km: 18+454
Tekirdağ ili sınırlarındaki toplam proje uzunluğu: Km: 105+942  
Çanakkale ili sınırlarındaki toplam proje uzunluğu: Km:170+419
Balıkesir ili sınırlarındaki toplam proje uzunluğu: Km: 29+600

Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu, Kınalı-Çanakkale arası kesimi Otoyolu 2023 yılı hedefi projelerinden biri arasında yer alıyor.  Proje tamamlandığında İstanbul’u Çanakkale’ye ve sonrasında Kuzey Ege’ye bağlanması planlanıyor.

Kınalı – Çanakkale – Balıkesir Otoyolu koribaşlıyor. Daha sonra, Marmara Ereğlisi ve Çorlu yerleşmelerinin arasından geçerek batıya doğru ilerleyen koridor, Tekirdağ il merkezinin kuzeyinden devam ediyor.  Malkara yerleşmesinin güneyinden, Şarköy yerleşmesinin ise kuzeyinden geçtikten sonra güneybatıya yönelerek Evreşe yerleşmesinin doğusundan Gelibolu Yarımadası’na ulaşıyor. Gelibolu yerleşmesinin kuzeyinden geçerek ilerleyen otoyol, Sütlüce- Şekerkaya mevkileri arasında planlanan Çanakkale Boğazı Köprüsü’ne ulaşıyor. Boğaz köprüsünden sonra güzergâh Lapseki yerleşmesinin güneyinden geçerek güneydoğuya yöneliyor ve Çan yerleşmesine ulaşıyor. Çan yerleşmesinin güneyinden geçen otoyol sonrasında Yenice yerleşmesinin kuzeyine yöneliyor ve ilçenin kuzeyinden geçiyor.  Yenice yerleşmesinden sonra bir miktar güneydoğuya yönelen güzergâh Balya yerleşmesine ulaşıyor. Balya yerleşmesinin güneyinden geçen otoyol sonrasında Balıkesir yerleşmesine yönelmekte ve Balıkesir ilinin batısında Gebze – İzmir otoyoluna bağlanıyor.

Kınalı Tekirdağ Çanakkale Savaştepe otoyolu 3 gidiş-3 geliş olmak üzere toplam 6 şeritten oluşuyor.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER