Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

3. Köprü Bugün Açılıyor

3. Köprü Bugün Açılıyor

26 Ağustos 2016 Cuma, 09:23:38
3. Köprü Bugün Açılıyor
. Köprü bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılıyor. işte tüm detayları ile 3.Köprü...

29 Mayıs 2013’te yapımına başlanan 3.Köprü, 39 ayda tamamlandı.

Köprünün açılışı bugün yapılacak. Açılışa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra Başbakan Binalı Yıldırım, Bahreyn Kralı Hamed bin İsa Al Halife, Bosna Hersek Başkanlık Konseyi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Pakistan Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif, Sırbistan Başbakan Yardımcısı Rasim Ljajic, Gürcistan Başbakan Birinci Yardımcısı Dimitri Kumsisihvili ve çok sayıda ülkenin ulaştırma ve ekonomi bakanları da hazır bulunacak.


“EN”LERİN KÖPRÜSÜ
Yaklaşık 4,5 milyar dolar yatırımla hayata geçirilen  Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş, bin 408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan en uzun asma köprüsü ve 320 metreyi aşan yüksekliği ile dünyanın en yüksek kuleye sahip asma köprüsü unvanına sahip.


8 şeritli karayolu ve 2 şeritli tren yolu olmak üzere toplam 10 şeritten oluşan 3. Köprü, deniz üzerinden bin 408 metre uzunluğa sahip.


DÜNYANIN EN UZUNU
Toplam uzunluğu 2 bin 164 metre olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü, üzerinde raylı sistem olan dünyanın en uzun asma köprüsü olma özelliği taşıyor.


Projede Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilecek raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3. Havalimanı da birbirine bağlanacak.


Projenin devamında 165 kilometrelik Kurtköy-Akyazı ve 88 Kilometrelik Kınalı-Odayeri otoyolları bulunuyor.


Toplam uzunluğu 257 kilometrelik otoyollarda çalışmaların devam ettiği 2018 yılının sonunda tamamlanarak sisteme katılması bekleniyor.


Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu projesi'nin Odayeri – Paşaköy kesiminde yer alıyor.


EDİRNE’DEN İZMİT’E KADAR UZANACAK
3. Köprü raylı sistem hattı, Edirne’den İzmit’e kadar yolcu taşıyacak.


Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilecek raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3. Havalimanı da birbirine bağlanacak.


Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü kapsayan Kuzey Marmara Otoyolu projesi ise Odayeri – Paşaköy kesiminde; 19 adet kavşak ve bağlantı yollarına sahip yaklaşık 115 kilometre uzunluğunda.


Bu otoyol projesi; Odayeri - Paşaköy hattının, halen kullanılmakta olan 1. Boğaz Köprüsü ile 2. Boğaz Köprüsü’nün trafik yükünü rahatlatacak.


Proje ile, Odayeri - İkitelli ve Paşaköy - Çamlık bağlantı yolları, hem otoyolun İstanbul’un şehir içi ile bağlantılarını sağlayacak hem de TEM Otoyolu’ndaki yoğun trafiği rahatlatacak.


3.KÖPRÜ GEÇİŞ ÜCRETLERİ
Açılışa saatler kalan 3. Köprü geçiş ücretleri ise merak konusu. Yapılan son açıklamaya göre geçiş ücreti otomobiller için 9.90 TL, aks aralığı ve sayısına göre ağır tonajlı araçların 13,20 TL olacak.


OCAK’TA YENİ TARİFE
3. Köprü geçiş ücretleri Ocak 2017’ye kadar geçerli olacak.


3. KÖPRÜ BAĞLANTI YOLLARI GEÇİŞ ÜCRETİ NE KADAR?
Yavuz Sultan Selim Köprüsü bağlantı yollarının ücreti ise kilometre başına 8 sent (24 kuruş) olacak.


Avrupa Yakasında Odayeri'nden ve Mahmutbey gişelerine kadar bütün bağlantı yolları tamamlandı, Anadolu Yakasında ise Riva, Çamlık, Paşaköy ve Kurtköy'den çıkış ve girişler mümkün olacak.


Köprünün hizmete girmesiyle ağır vasıtaların geçişi artık Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yerine Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden gerçekleşecek.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER