Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

1915 Çanakkale Köprüsü Projesinde Son Durum

1915 Çanakkale Köprüsü Projesinde Son Durum

18 Ağustos 2016 Perşembe, 12:02:49
1915 Çanakkale Köprüsü Projesinde Son Durum
1915 Çanakkale Köprüsü’nün temelini 18 Mart 2017’de atmayı planladıklarını belirten Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, proje iin YPK kararı hazırlandığını söyledi...

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Çanakkale Boğazı’na yapılması planlanan 1915 Çanakkale Köprüsü hakkında gelinen son aşamayı paylaştı.

1915 Çanakkale Köprüsü için Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararının hazırlandığını ve bu yılın son çeyreğinde ihaleye çıkmayı planladıklarını belirten Arslan, 18 Mart 2017'de temel atmak istiyoruz." dedi.

GÜZERGAH BELİRLENDİ

1915 Çanakkale Köprüsü güzergahının tamamen netleştiğini belirten Bakan Arslan, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün, Cumhuriyet'in 100. kuruluş yıl dönümü ile uyumlu olması adına 2 bin 23 metre ayak açıklığına sahip olacağını ve bu uzunlukla bir rekora imza atılacağını söyledi.


Özellikle tarihi yarım adadaki sit alanlarına girmemek için Lapseki'den Gelibolu'ya geçiş öngördüklerine işaret eden Arslan, Gelibolu'dan sonra 45 kilometrelik Malkara'ya kadar uzanacak otoyolu da köprü ihalesinin içinde yapacaklarını, bunu Savaştepe'de İstanbul-İzmir Otoyolu'na, kuzeyde de Kınalı'dan devam eden otoyola bağlayacaklarını açıkladı.

DEMİRYOLU YOK
Köprü üzerinde demiryolu bulunmayacağını açıklayan Arslan, demiryolunun ekonomik olmayacağı kanısına vardıklarını ifade etti.


RİNG OLUŞTURACAĞIZ
Marmara Denizi'nin etrafında otoyollar ve köprülerle bir ring oluşturmak istediklerine dikkat çeken Arslan, “Osman Gazi Köprüsü bitti. Bu senenin sonuna kadar Bursa kısmı da otoyol olarak bitmiş olacak. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü 26 Ağustos'ta açıyoruz. Onun da bağlantı yolları tamamlanmış olacak. 1915 Çanakkale Köprüsü'nü ve bağlantı yollarını tamamladığımızda Marmara Denizi'nin etrafında ring oluşturmuş olacağız” dedi.


3 YIL İÇİNDE HİZMETE GİRECEK
Bakan Arslan, köprünün 3 yıl içinde hizmete gireceğini de sözlerine ekledi.


SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER