Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Haydarpaşa Garı Hızlı Tren Garı oluyor

Haydarpaşa Garı Hızlı Tren Garı oluyor

17 Ağustos 2016 Çarşamba, 11:28:07
Haydarpaşa Garı Hızlı Tren Garı oluyor
Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Haydapaşa Garı’nın hızlı tren garı olarak hizmet vermeye başlayacağını söyledi…


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Haydarpaşa Garı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

 

Bakan  Arslan: "Haydarpaşa Garı, yüksek hızlı trenlerle birlikte İstanbul'a, İstanbullulara ve ülkemize tren garı olarak hizmet vermeye devam edecek."

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın Haydarpaşa gar sahası hakkında Kadıköy Belediyesi'nden bilgi talep etmesi, özelleştirme tartışmalarını alevlendirdi. Bin dönümlük Haydarpaşa bölgesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin katılımı ile yürütülen Koruma Amaçlı İmar Planı çalışmasında son aşamaya gelindi. Buna göre, gar alanı yine gar olarak kullanılacak.

Haydarpaşa Garı,  TCDD'nin hızlı tren ile bölgesel tren hizmeti için kullanılmaya devam edecek. Geçmişte yük limanı olarak kullanılan liman bölgesinin ise kruvaziyer ve yat limanı olarak İstanbul'a hizmet vermesi planlanıyor.


Gar ve limanın arkasında bulunan sahanın ise hangi amaçla kullanılacağı henüz netleşmedi. Özelleştirme İdaresi yetkilileri bölgenin özelleştirme kapsamında olmadığını belirterek, proje öncesi değerlendirme çalışmaları kapsamında, bu tür sahalara ilişkin imar planı ve parsel bilgilerinin güncellendiğini kaydetti.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER