Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

3. Havalimanı’na 210 Milyonluk Yakıt Çiftliği

3. Havalimanı’na 210 Milyonluk Yakıt Çiftliği

11 Ağustos 2016 Perşembe, 09:43:59
3. Havalimanı’na 210 Milyonluk Yakıt Çiftliği
3.Havalimanı'nın yakıt ihtiyacını sağlayacak olan "Yakıt Çiftliği" projesi için düğmeye basıldı. İşte detayları...

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ

 

3. Havalimanı projesi kapsamında hayata geçirilecek olan “yatık çiftliği ve hidrant hatları” projesi için düğmeye basıldı.  Projenin çed süresi başladı.

 

210 MİLYON TL'LİK YATIRIM

210 milyon TL yatırımla hayata geçirilecek olan 3. Havalimanı yakıt çiftliği projesi İGA Havalimnı İşletmesi tarafından inşa edilecek.


7  bin 660 hektarlık dev alan üzerinde yükselen İstanbul Yeni Havalimanı projesi Eyüp ve Arnavutköy ilçe sınırları içerisinde Karadeniz kıyısında, İstanbul şehir merkezine 40 kilometre kuzeybatısında bulunuyor.

 

TAYAKADIN'A KOMŞU

3. Havalimanı yakıt çiftliği projesi ise havaalanının batısında yaklaşık 17 hektarlık alanı kapsıyor. Arnavutköy sınırları içerisinde yer alacak olan 3. Havalimanı yakıt çiftliği projesi, şehir merkezine 33 kilometre uzaklıkta bulunuyor.  Projenin 250 metre batısında Tayakadın Mahallesi yer alıyor.


Uçaklara ikmal edilecek yakıt, yakıt çiftliğinde yer alacak tanklarda depolanacak. Proje kapsamında toplam 10 adet yakıt tankı kurulması planlanıyor. Yakıt çiftliğinin kaplayacağı alan yaklaşık 17 hektar olarak öngörülüyor.

 

DENİZİN ALTINDAN GELECEK

3. Havalimanı’nın  yüksek orandaki yakıt ihtiyacını karşılamanın en uygun yöntemi olarak denizden taşıma ve jetty boru hattı ile iletme düşünülmüş. Uçaklara yakıt ikmali yeraltında bulunan hidrant hatları vasıtasıyla yakıt çiftliğinden (yakıt tanklarından) alınarak yapılacak. Proje kapsamında inşa edilecek yakıt çiftliğinde yalnızca uçak yakıtı depolanacak ve bu yakıt hidrant hatları ile uçaklara ikmal edilecek. Bu doğrultuda herhangi bir üretim ya da işleme faaliyeti yapılması planlanmıyor.


3. Havalimanı projesi  Eyüp ve Arnavutköy ilçe sınırları içerisinde Karadeniz kıyısında, İstanbul şehir merkezinin 40 kilometre kuzey batısında ve Avrupa Yakası’nda bulunan mevcut Uluslararası Atatürk Havaalanı’nın 35 kilometre kuzey batısında yer alıyor.


Proje,  6 adet piste, yolcu terminaline ve uyduya (uluslararası ve iç hat); hava trafiği kontrol kulelerine, hava yolcu hareketi istasyonuna, bir adet kargo terminaline, bakım ünitesine, kargo apronuna, hangarlara ve yardımcı binalara, bir adet VIP terminaline, yakıt çiftliğine, yakıt teslimat iskelesine, itfaiye hizmetlerine, bir adet metro bağlantısına, havaalanı hizmet yollarına ve havaalanı bağlantı yollarına sahip.  3. Havalimanı projesinin 4 fazda gerçekleşmesi planlanıyor.  Yakıt çiftliği ve yakıt iskelesi ünitelerinin inşasını kapsayan Faz 1 çalışmaları kapsamında ve 2017-2018 yılları içerisinde tamamlanması planlanıyor.

 

HALKIN GÖRÜŞÜNE AÇILDI

Çed süreci başlayan 3. Havalimanı Yakıt Çiftliği projesi, Çevresel Etki Değerlendirmesi başvuru dosyası halkın görüşüne açıldı. Söz konusu projeye ilişkin, halkı proje hakkında bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak amacıyla Halkın Katılım Toplantısı düzenlenecek. ÇED Başvuru Dosyasını İncelemek isteyenler Bakanlık Merkezinde veya İSTANBUL Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinde duyuru tarihinden itibaren raporu inceleyerek, zamanlama takvimi içerisinde proje hakkında Bakanlığa veya Valiliğe görüş bildirebilir. Halkın Katılımı Toplantısı yeri ve saati ile ilgili ÇED İzin Denetim Genel Müdürlüğü ve İSTANBUL Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden bilgi alınabilir.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER