Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Ankara Sivas Hızlı Tren Hattı İstanbul’a Bağlanıyor

Ankara Sivas Hızlı Tren Hattı İstanbul’a Bağlanıyor

08 Ağustos 2016 Pazartesi, 09:04:59
Ankara Sivas Hızlı Tren Hattı İstanbul’a Bağlanıyor
Ankara Sivas Hızlı Tren Hattı İstanbul’a Bağlanıyor


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 06.08.2016 tarihinde Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projesi Elmadağ-Kırıkkale arasında inşası devam eden viyadüklerde incelemelerde bulundu.

11 SAATLİK YOL 2 SAATE İNECEK
11 saatlik yolculu süresini 2 saate indirecek olan Ankara Sivas hızlı tren hattının 2018’de tamamlanarak hizmete açılacağını belirten Arslan, projenin altyapı işlerinde şu ana kadar yüzde 70 ilerleme kaydedildiğini söyledi.

Yerköy-Sivas arası elektromekanik sistemler ve üstyapı ihalesinin 6 Ekim 2016 tarihinde yapılacağını belirten Arslan, “Ankara-Sivas arasında 405 kilometre uzunluğunda yeni demiryolu inşa ediyoruz. Bu 405 kilometrelik güzergâhın tamamında çalışıyoruz. Proje tamamlandığında Ankara-Sivas arasındaki yaklaşık 11 saatlik seyahat süresi 2 saate düşecektir.”dedi.

 
TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜĞÜ
Projede altyapı işlerinde şu ana kadar yüzde 70 ilerleme sağlandığını vurgulayan Arslan, Elmadağ-Kırıkkale arasında en büyüğü bin 800 metre uzunluğunda olmak üzere toplam 6 bin 200 metrelik 4 adet viyadük bulunduğunu ifade ederek, “Bu viyadükler özellikle ayak açıklıkları veya kolon açıklıkları arası 90 metre. En yükseğinin yüksekliği ray kolunu düşünürseniz 94 metre, ki demiryolu sektöründeki Türkiye’deki en büyük ayak açıklığı ve ray yüksekliği olacak” ifadesinde bulundu.
 
Dünyada ilk defa bu açıklıkta hareketli iskele sistemi veya hareketli kalıp sistemi diyebileceğimiz bir sistemle viyadükleri yapıyoruz diyen Arslan, “ Her ayak arasını başlangıçta uzun süre olmak üzere 16 günde bir iki ayak arasına kirişler dökülüyor. Bu kalıp sistemi ile işlemi hızlandırarak ekonomik hale getiriyoruz. Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Treni’nin 2018’de hizmete girebilmesi için bunların çok hızlı yürümesi gerekiyordu. Bu konuda çok güzel bir sistem geliştirdiler. “ şeklinde konuştu.
 
 ANKARA-SİVAS YÜKSEK HIZLI TRENİ 2018’DE İSTANBUL’A BAĞLANACAK
 
Ankara- Yerköy arasının ihale hazırlığını yaptıklarını belirten Arsaln, “ Bu ay içinde onun da ihalesini yapmış olacağız. Ekim ayının 2’nci yarısında da Ankara-Yerköy yapısının üst yapı ve elektromekanik ihalesini yapmış olacağız. Ankara-Sivas arasında başlanmamış, el atılmamış herhangi bir kısım kalmadı. 2018’in 2’nci yarısında Ankara-Sivas yüksek hızlı trenini Ankara-İstanbul’a bağlamış olacağız. 2023 hedefleriniz kapsamında Edirne’den Kars’a kadar yüksek hızlı trenimizi yaptığımızda ülkemiz insanı görecek ki evet onlar demokrasisine sahip çıkıyor. Biz de ülkemizin kalkınması adına projelerimize devam ediyoruz.”
 
 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER