Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Bakan Arslan Yeni Ulaşım Yatırımlarını Anlattı

Bakan Arslan Yeni Ulaşım Yatırımlarını Anlattı

04 Ağustos 2016 Perşembe, 10:13:54
Bakan Arslan Yeni Ulaşım Yatırımlarını Anlattı
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yeni ulaşım yatırımlarını anlattı. İşte o projeler…

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan yeni planlanan ulaşım projelerini açıkladı.


 “Osmangazi Köprüsü zarar etti” iddialarına da yanıt veren Arslan, Osmangazi Köprüsü'nün sadece körfezi 2 saatten 4 dakikaya indiren bir proje olmadığına dikkat çekerek, "İstanbul'dan başlayarak İzmir'e kadar, oradaki 7-8 ilin, 30 milyon insanın yaşadığı coğrafyada ticaretin ve ekonominin büyümesi, ülkeye katma değer oluşturması ve bu katma değerden de 79 milyon insanın yararlanacağı bir projedir. Bu proje 4 etaplıdır, 2017 sonunda bitecek. Biz henüz 58 kilometrelik kısmını aştık. Beklediğimiz günlük ortalama 15 ile 20 bin araç geçişiydi, şuan ücretliyken ortalama 20 bin araç geçiyor, projenin diğer etapları bittikçe 40 bine gelecektir. Köprünün geçiş garantisi günlük 40 bindir ama yıllık ortalamadan gidilecektir. Bizim de beklentimiz 15 binden başlayarak proje ilerledikçe 40 bine çıkmasıydı" dedi.


YAVUZ SULTAN SELİM KÖPRÜSÜ ÜZERİNDEN İKİNCİ RAYLI SİSTEM

Türkiye'deki bütün büyük ulaştırma projelerinin birinci önceliğinin Türkiye'nin ulaştırma koridoru olarak özellikle coğrafi anlamdaki köprülüğünden yararlanması, dünyadaki ticaret ve taşıma pastasından büyük pay alması olduğunu dile getiren Arslan, "Eğer İpek Demir Yolu'nu Asya'dan Avrupa'ya kesintisiz hale getirecekseniz önce Marmaray'ı bitirmemiz gerekiyordu, Marmaray bitti. Diğer eksik halkası olan Kars'tan Ahılkelek'e kadar olan halkanın tamamlanmasıydı, Bakü Tiflis Kars bu halkayı tamamlıyor ve bu sene sonunda bitirmeyi planlıyoruz. Kars'la beraber Türkiye'nin birçok yerinde lojistik merkezi yapıyoruz. Demiryolu olmazsa olmazımız. Demir ağlarla örmeye devam etmemiz gerekiyor. Marmaray'ın dışında Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden de ikinci bir raylı sistem yapıyoruz ki, Avrupa'ya giden transit yüklerin kesintisiz hale gelmesi, ayrıca bu koridoru Suriye, Irak'a da uzatacak diğer parçalarını da yapıyoruz, ağı sadece Doğu Batı eksenli yapmıyoruz" dedi.


KARAYOLU PROJELERİ
"Karayoluyla ilgili de doğu batı eksenli ana koridorların dışında, kuzey güney eksenli koridorlar da yapıyoruz" diyen Arslan, şöyle devam etti:"Karadeniz'i Akdeniz'e, Suriye'ye, Irak'a daha ekonomik bağlayabilelim, ana koridorları da kesintisiz hale getirelim ki Asya ile Avrupa arasındaki yükler bizim üzerimizden gitsin. 18 tane kuzey güney koridoru yapıyoruz. Edirne'den başlayarak Karedeniz'den Akdeniz'e, en son Rize'den, Artvin'den, Ardahan, Kars, Iğdır üzerinden Irak'a, İran'a inecek 18. koridoru yapıyoruz, ülkenin hepsini koridorlarla örüyoruz. Bu koridorları anlamlı kılacak şeyler neler? İstanbul'dan İzmir'e gidecek otoyol ve bunun içindeki Osmangazi Köprüsü. Bu koridoru anlamlı hale getirecek ikinci proje Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve onun bağlantısındaki otoyollar. Bunu daha da anlamlı hale getirecek olan 1915 Çanakkale Köprüsü'nün yapılması; ki şuan hazırlıklarını yapıyoruz, inşallah bu sene ihalesini yapacağız. Yavuz Sultan Selim'i bu ayın 26'sında inşallah açacağız. Bütün bu projeler Marmaray'ın etrafındaki ringi tamamlayacak. O coğrafyada yaklaşık 30 milyon insan var, 30 milyon insanın hayatını değiştirecek. Bu projelerin tamamlanması, Avrupa'dan gelen yüklerin Çanakkale Köprüsü ile Ege'ye, Doğu Orta Anadolu'nun batısına ve Batı Akdeniz'e kesintisiz inmesi demek, İstanbul'a ilave bir yük getirmeden, bu yüklerin Anadolu'ya dağılması demek."

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ OLACAK
Yapımı devam eden 3. havalimanı projesiyle ilgili bilgiler veren Arslan, "3. havalimanı dünyanın en büyük havalimanı olacak.3. havalimanı 2018'in ilk çeyreğinde bitecek. Şuan 16 bin kişi çalışıyor, önümüzdeki yıl 30 bin kişi çalışacak. Başlangıçta 90 milyon, uzun vadede yılda 200 milyon yolcu taşıyacak. Biz şuan Türkiye'de bütün havalimanlarında yılda 182 milyon yolcuya hizmet veriyoruz" dedi.Kanal İstanbul’DA SONA GELİNDİ
Bakan Arslan, Kanal İstanbul projesinin neden geciktiği sorusuna şu cevabı verdi:
" Kanal İstanbul'la ilgili birçok alternatif çalıştık, şuan son aşamaya geldi. 'Acaba şu alternatif , bundan daha iyi olur muydu' dememek adına, bütün alternatifleri en ince ayrıntısına kadar çalışalım istiyoruz. Kanal İstanbul'da yapım sürecini hangi finansal yöntemle yapacağız diye tartışıyoruz; çünkü artık Türkiye'deki finansal yöntemler dünyaya örnek olmaya başladı. Türkiye'nin yap işlet devret modeli Amerika'da Harvard Üniversitesi'nde doktora dersi olarak okutuluyor. Biz yeni finansal yöntemler geliştirerek çok daha farklı şekilde yapacağız ki insanımıza o kadar güzel bir projeyi kazandıralım."

ÇANAKKALE 1915 KÖPRÜSÜ İHALE AŞAMASINA GELDİ
Çanakkale 1915 Köprüsü'nün ihalesinin bu sene yapılacağını belirten Arslan,  15 Temmuz'da darbe girişimi olmasına rağmen, 17 Temmuz'da Filyos Limanı'nın yer tesliminin yapıldığını ve eski parayla 537 milyonluk bir proje olduğuna dikkat çekti.


DÜNYADA DENİZE KURULACAK İKİNCİ HAVALİMANI
 Rize Artvin Havalimanı'nın dünyada denize kurulacak ikinci havalimanı olduğunu ifade eden Arslan, yapım ihalesi sürecinin başlatıldığını, 8 Eylül'de tekliflerin alınacağını dile getirdi.


3 KATLI YENİ BİR TÜNEL
Avrasya Tüneli'nin 20 Aralık'ta açılacağını hatırlatan Arslan, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü arasında bir yerde Marmaray ile Avrasya'yı birleştiren 3 katlı yeni bir tünel yapılacağını müjdeledi. 3 katlı tünelden hem trenlerin, hem otomobillerin geçeceğini kaydeden Arslan, tünelin günde 6 buçuk milyon yolcuya hitap edecek bir hinterlandı olduğunu vurguladı. Arslan, tünelin uygulama projesinin 10 Ağustos'ta olacağını, aynı gün mali tekliflerin alınacağını dile getirdi.

HALKALI EDİRNE HIZLI TRENİ BU SENE İHALEYE ÇIKIYOR
Bakan Arslan, Halkalı'dan Edirne'ye olan yüksek hızlı trenin bu sene ihalesi olacağını belirtti. Sivas'a kadar yüksek hızlı tren inşaatının devam ettiğini hatırlatan Arslan, Sivas-Erzincan hattının ihale sürecinin hazırlandığına dikkat çekti. Erzincan- Erzurum-Kars'ın uygulama projelerinin revize edildiğini vurgulayan Arslan, Türkiye'nin her yerini bütün ulaştırma türleriyle örmek istediklerini söyledi.

SÜRAT DEMİRYOLU
Sürat Demir Yolu Projesi'nin diğer yüksek hızlı tren projelerinin tamamlanmasının ardından başlayacağını dile getiren Arslan, "Sürat Demir Yolu dediğimiz 350 km hızla gidecek bir demir yolundan bahsediyoruz. Bu bir gerekliliktir. Ankara İstanbul yüksek hızlı tren doğu batı aksı bittiğinde, Konya üzerinden Karaman, Mersin, Adana; Afyon üzerinden İzmir, Afyon üzerinden Antalya, bütün bu hatlar birlikte yüksek hızlı tren olup, Ankara Eskişehir İstanbul'a yüklendiğinde, bu hat artık burayı kaldırmayacak. Bura kaldırmayınca bize İstanbul Ankara arası direkt ve daha hızlı bir hat lazım olacak. Dolayısıyla bu hemen 1-2 yıllık bir proje değil. Ama kesinlikle yapılacak bir projedir" diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER