Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Beylerbeyi Sarayı Tüneli 46 Yıl Sonra Yeniden Ulaşıma Açılıyor

Beylerbeyi Sarayı Tüneli 46 Yıl Sonra Yeniden Ulaşıma Açılıyor

02 Ağustos 2016 Salı, 15:48:49
Beylerbeyi Sarayı Tüneli  46 Yıl Sonra Yeniden Ulaşıma Açılıyor
1970'te ulaşıma kapatılan Beylerbeyi Sarayı Tüneli 46 yıl aradan sonra yeniden ulaşım hizmetine açılıyor…

Üsküdar Belediyesi, Beylerbeyi Sarayı Tüneli’ni 46 yıl aradan sonar yeniden ulaşıma açıyor.

1970 yılından bu yana tarafiğe kapalı olan Beylerbeyi Sarayı Tüneli’nin Üsküdar Beylerbeyi hattındaki sahil trafiğini rahatlatması öngörülüyor.

1.5 SAATLİK YOL 15 DAKİKAYA İNECEK
Beylerbeyi Sarayı Tüneli’nin yeniden hizmete açılması ile 1.5 saat süren Üsküdar – Beylerbeyi- Çengelköy hattı sahil yolculuğunun 15 dakikaya düşmesi hedefleniyor.

Uzun zaman müze ve serge alanı olanarak kullanılan Beylerbeyi Sarayı Tüneli’nin yeniden açılması sırasında yapılan çalışmalarda tarihi dokunun korunmasına özel gösteriliyor.


46 YIL SONRA YENİDEN AÇILACAK

2.90 santimetre yüksekliğindeki tünel, 1970’li yıllara kadar kıyı yolunun işlevini sürdürmesini sağlarken, aynı zamanda yüksek duvarların ötesi ile Beylerbeyi Sarayı’ndaki set bahçelerin bağlantısını da kurmaktaydı. 1970’li yıllarda ulaşıma kapatılan Beylerbeyi Sarayı Tüneli, bu tarihten sonra müze ve sergi salonu olarak kullanılmıştı. Tünel, Sultan II. Mahmud tarafından 1829–1832 yılları arasında yaptırılan Beylerbeyi Sarayı Tüneli, 1970’li yıllara kadar Üsküdar’ı Beylerbeyi semtine bağlayan bir karayolu olarak kullanılmıştı.
 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER