Anasayfa >

Ulaşım Projeleri >

Topbaş İstanbul'un Yeni Mega Projelerini Açıkladı

Topbaş İstanbul'un Yeni Mega Projelerini Açıkladı

29 Temmuz 2016 Cuma, 09:18:26
Topbaş İstanbulun Yeni Mega Projelerini Açıkladı
İBB Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul için planladıkları yeni dev projeleri açıkladı. İşte o projeler…

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul için planlanan yeni projeleri paylaştı.


7 YENİ METRO HATTI YOLDA
4 Ağustos’tan itibaren 7 tane yeni metro hattını ihaleye çıkaracaklarını belirten Topbaş, ““Arkasından Büyükçekmece’ye kadar gidecek 23 kilometrelik yeni karayolu tünelleri gelecek. Toplam 10 milyar dolarlık işler. Yeraltını daha fazla kullanalım ve trafik rahatlasın istiyoruz” diye konuştu.


TOPÇU KIŞLASINA SANAT GALERİSİ
Taksim Meydanı’nda Osmanlı döneminde Topçu Kışlası’nın olduğunu hatırlatan Topbaş, Taksim artık metroların entegre olduğu bir yer haline geldi. İnsanların Taksim’de oturacakları, vakit geçirecekleri hiçbir yer yok. Geçmişte rezidans, otel, avm yapılacak diye algılandı. Böyle bir şey düşünülmedi. Sayın Cumhurbaşkanımız ufak ticari üniteler diye bahsetti. Taksim Topçu Kışlası’nı yapacağız” diye konuştu.


TAKSİM’E OPERA BİNASI
Taksim AKM’de her şeyin bir arada yapıldığını ve bunun yanlış olduğunun altını çizen Topbaş, “Burada Konser de opera da veriyoruz. Toplantılar da yapılıyor. Esasında opera farklı bir şey. Onun kendi tınısı, akustiğine uygun olarak yapılması lazım. Orada İstanbul Büyükşehir Belediyemize ait otoparkı da katarak,mimarlarımızın güzel projesiyle bir opera binasının hayata geçmesi lazım. Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ne de karşı çıkıldı. Yaptık, şu anda mükemmel bir tiyatro salonu olarak hizmet veriyor” dedi.

Kabataş meydan projesinin İstanbul için çok önemli olduğuna işaret eden Topbaş, şunları kaydetti; “İstanbul trafiğinde şu anda günlük 28 milyon hareketlilik var. Bu, şehir geliştikçe 40-50 milyonlara çıkacak.  Kabataş böyle bir düğüm noktası. Deniz ulaşımı, füniküler, tramvay ve karayolu var, metro geliyor. İnsanlar alttan giriyor, üstten çıkıyor, karmakarışık. Meydan konsepti de yok. Burada trafiği yeraltına alalım. Mahmutbey’den Beşiktaş’a gelen metro Kabataş’tan geçerek Karaköy istikametine devam edecek. Sonra Beşiktaş’tan da Sarıyer’e gidecek. Denizden gelen trafik metrolara aktarılıyor. Yapacağımız metro istasyonunda yüzeye çıkmadan birbirine entegre olacak” ifadesinde bulundu.


BOĞAZIN ALTINDAN YÜRÜYEREK KARŞIYA…
Üsküdar-Kabataş arasında yapacağımız Yaya Tüne ile Üsküdar’a gelenler yüzeye çıkmadan Boğazın altından yürüyerek karşıya geçebileceklerini söyleyen Kadir Topbaş,  Üstte güzel bir meydan olacak. Yenilenen iskelelerle önemli bir dağılım noktası olacak. Karayolu trafiği de alttan aksın, insanlar egzozlardan zehirlenmesin” dedi.


TARİHİ YARIMADA’YA ELEKTRİKLİ OTOBÜS
Tarihi Yarımada da elektrikli otobüslerin çalışacağını belirten Topbaş, bölgeyi belirli saatlerde trafikten de arındırmayı planladıklarını söyledi.

ÇAMLICA CAMİ'YE KOMŞU GAZİ PARKI

Başkan Topbaş, 15 Temmuz gecesi darbe girişimine karşı büyük bir direniş gösteren Çengelköy’ü gezerek geçmiş olsun dileklerini ilettiğini dile getirerek, “Çengelköylülerin destanını unutulmaması için Çamlıca Cami’nin yanına büyük bir park yaparak Gazi Çengelköy Parkı ismini vereceğiz. Çok kısa sürede yapmak istiyoruz. Projesi üzerinde çalışıyoruz” dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER