Anasayfa >

Toki >

İFM Merkez Bankası İhalesine En Yüksek Teklif YDA’dan Geldi

İFM Merkez Bankası İhalesine En Yüksek Teklif YDA’dan Geldi

27 Temmuz 2017 Perşembe, 16:20:21
 İFM Merkez Bankası İhalesine En Yüksek Teklif YDA’dan Geldi
İstanbul Uluslar arası Finans Merkezi TCMB hizmet binası yapım işi ihalesinin 1.oturumu yapıldı. İhaleye en yüksek teklif 455 milyon TL ile YDA’dan geldi…

Ümraniye’de yer alan Uluslararası Finans Merkezi içerisinde toki öncülüğünde yer alacak olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) binasının yapım işi ihalesinin 1.oturumu bugün yapıldı.


İhaleye en yüksek teklifi 445 milyon 144 bin 524 TL ile YDA İnşaat’tan geldi. İntaş ise 220 milyon teklifte bulundu.


Konuyla ilgili açıklama yapan Toki Başkanı Ergün Turan, üçüncü kez gerçekleştirilen TCMB ihalesini daha önce yeterli rekabet ortamı oluşmadığı için bugüne ertelediklerini açıkladı.


İKİNCİ OTURUMU BİR HAFTA SONRA
İFM Merkez Bankası ihalesinin 2.oturumunun bir hafta sonra yapılacağını açıklayan Toki Başkanı Ergün Turan, bir hafta sonra kazanan firmayı açıklayacağız dedi.


AYDA 20 MİLYAR AVRO GELİR GETİRECEK
İnşaatları devam eden BDDK ve SPK binaları ile ihalesini yaptıkları TCMB binasının İFM'nin kalbi olacağını vurgulayan Turan, yaklaşık 3 milyon metrekare alan üzerinde gerçekleştirilecek İFM projesinin 768 bin metrekarelik bölümünün TOKİ tarafından inşa edileceğini bildirdi.


İFM ile yılda yaklaşık 20 milyar avro gelir elde edileceğini belirten Turan, "İstanbul, finans merkezi olmak için Dubai, Pekin ve Varşova gibi şehirlerle yarışıyor. Projede TCMB, Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası, BDDK ve SPK gibi kamu kurumlarının inşaatları da yer alıyor. İFM, Türkiye Varlık Fonu gibi uluslararası kurumsal girişimlerin de güçlenmesine katkı sağlayacak. İFM'nin tamamlanmasıyla fiziki yapısı, nitelikli iş gücü ve üstün teknolojik altyapısıyla reel sektörün tüm ihtiyaçlarının karşılandığı uluslararası bir kurumsal yapıya kavuşacağız. Bu sayede ülkemiz, her türlü finansal aracın ihraç edilebildiği dünyanın önde gelen küresel finans merkezleri arasında, deyim yerindeyse 'devler liginde' hak ettiği yeri alacak. Dolayısıyla TOKİ olarak altyapısını gerçekleştireceğimiz bu yatırımla finans piyasalarını devler ligine hazırlanıyoruz. 50 bin çalışan, 25 bin ziyaretçi, 11 bin oturan ile günde 90 bine yakın insan sirkülasyonunun oluşacağı bölge, iş ve alışverişiyle kendi ekonomisini de yaratan bir yerleşime dönüşecek. Dolayısıyla yaklaşık 3 milyar lira yatırım maliyetli bu dev projeyle İstanbul'a şehir içinde şehir, bir finans şehri ekleniyor” diye konuştu.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER