Anasayfa >

Toki >

Toki Emekli Başvuru Şartları

Toki Emekli Başvuru Şartları

24 Mayıs 2017 Çarşamba, 09:54:29
Toki Emekli Başvuru Şartları
2017’de 65 bin konut üretmeyi hedefleyen Toki, bunun yüzde 25’ini emekli vatandaşlara ayıracak. Peki kimler emekli evlerinden faydalanabilir? Toki emekli başvuru şartları neler? Cevabı haberimizde….

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ


Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Türkiye’nin dört bir yanında emekli vatandaşları kira öder gibi ev sahibi yapıyor.
2017’de 65 bin konut üretmeyi hedefleyen toki, bunun yüzde 25’ini emekliye ayıracak.  Peki Toki emekli evleri projesine kimler nasıl başvuracak? Toki emekli başvuru şartları neler?


TOKİ EMEKLİ BAŞVURU ŞARTLARI
TOKİ emekli evlerine başvuruda bulunabilmek için bazı şartlar var. Onlar şöyle;
•    T.C. vatandaşı olması
•    Projenin bulunduğu il/ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya projenin bulunduğu il nüfusuna kayıtlı olması,
•    Daha önce Toki’den konut satın almamış ve konut kredisi kullanmamış olması
•    Kendisine eşine veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı / kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması, (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç)
•    Aylık hane halkı gelirinin, en fazla net 3 bin 200 TL olması (Başvuru sahibinin, eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dahil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin en fazla 3 bin 200 TL olması gerekmektedir.) (İstanbul ilinde gelir şartı 3.700 TL olarak uygulanmaktadır.),
•    Başvuru sahibinin Sosyal Güvenlik Kurumundan Emekli olması (Emeklinin vefat etmesi durumunda, vefat eden emeklinin yalnızca dul eşi başvuruda bulunabilir)
•    Eşlerden her ikisinin de emekli olması durumunda, yalnızca birinin başvuruda bulunması gerekiyor.


TOKİ EMEKLİ EVLERİ BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER
•    Kimlik fotokopisi
•    Başvuruda bulunacak olan emekli vatandaşın sosyal güvenlik kurumundan alınan emekli kimlik belgesi veya belgesi henüz çıkmadı ise emekli olduğunu gösteren SGK’dan belge ya da yazıyı yanında bulundurmak yeterli oluyor.
Toki emekli evlerinden sözleşme imzalayanlar borçları bitene kadar evlerini devredemiyorlar. Yine borç bitene kadar kendi, eşi veya çocuklarının söz konutta ikamet etmesi gerekiyor. Aksi tespit edilirse sözleşme feshediliyor.

Gerçeğe aykırı beyanda bulunulması halinde, kurada hak sahibi olanların konut alma hakları iptal ediliyor. Sözleşme imzalanmış ise sözleşmeleri feshedilerek gerekli hallerde ödenen peşinat tutarları irat kaydedildikten ve ödenen taksit tutarları masraflar tahsil edildikten sonra faizsiz olarak iade ediliyor.  
SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ
DİĞER HABERLER